Esmer ırk sığırların süt verim özellikleri ile ilgili bazı parametreler üzerinde araştırmalar
Studies on some parameters affecting milk production characteristics of brown swiss cattle.
- Tez No: 195592
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Altınova Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen Esmer sığırların süt verim özellikleri ve bunların üzerindeki bazı çevre faktörlerinin etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmadaki hayvanlara ortak bir bakım ve besleme programı uygulanmıştır. Çalışmada etkisi ölçülebilir çevre faktörleri olarak laktasyon sırası, yıl ve mevsimin etkileri üzerinde durulmuştur. Verilerin istatistik analizlerinde, gruplardaki ortalama değerlerin karşılaştırılmasında Duncan testi, çevresel faktörlerin etki paylarının belirlenmesinde minimum kareler metodu ve bunların karşılaştırılmasında contrast-testi, GLM prosedürü kullanılarak yapılmıştır. Çalışmadaki Esmer sığırların Hollanda, İsveç ve Trapez metodlarına göre laktasyon süt verimi 6219,6 kg, 6249,1 kg ve 6242,0 kg, 305 günlük süt verimleri ise 5844,8 kg, 5923,7 kg ve 5953,3 kg, P2:1, P3:1 ve P3:2 modellerine göre hesaplanan süt veriminin devamlılığı %94,35, %62,55 ve %65,87, laktasyon süresi 319,39 gün, kuruda kalma süresi 66,57 gün, buzağılama aralığı 381,73 gün ve ilk buzağılama yaşı 28,40 ay belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out to investigate the milk production characteristics and effects of some environmental factors on these production traits of Brown Swiss cattle in Altınova State Farm. A common feeding and management program was applied to the cattle in the study. In the study, in terms of measurable environmental factors; the effects of lactation turn, year and season were determined. In the statistical analysis of data, Duncan test for the comparisons of mean values in groups, least square means method for the determination of effects of environmental factors and contrast test for the comparisons of these data were used in GLM procedure. In the Brown Swiss cattle in the study lactation milk yield estimated by Holland, Sweden and Trapezoid methods were 6219.6 kg, 6249.1 kg and 6242.0 kg, 305 day milk yields were 5844.8 kg, 5923.7 kg and 5953.3 kg, persistency of milk yield estimated with P2:1, P3:1 and P3:2 models were 94.35%, 62.55% and 65.87%, lactation duration was 319.39 days, dry period was 66.57 days, calving interval was 381.73 days and first calving age was 28.40 months.