Vajinal histerektomi kontrendikasyonlarında laparoskopik asiste vajinal histerektomi
In vaginal hysterectomy contraindications laparoscopically assisted vaginal hysterectomy
  1. Tez No: 195593
  2. Yazar: MEHMET ZEKİ DAMARER
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET EMİN SOYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Histerektomi disfonksiyonel üterin kanama, myoma üteri, adenomyozis, pelvik ağrı, premalign durumlar ve kanseri olan kadınlarda uygulanan majör jinekolojik bir operasyondur. Histerektomi abdominal yoldan, vajinal yoldan veya laparoskopik olarak yapılabilir. Histerektomilerin büyük çoğunluğu abdominal olarak yapılmaktadır. Fakat laparoskopinin histerektomi alanına girmesi seçenek sayısını arttırmıştır. Bu çalışma, laparoskopik asiste vajinal histerektomi ve bilateral salpingo-ooferektomi uygulanan olgular retrospektif olarak incelenip, vajinal histerektominin kontrendike olduğu durumlarda laparoskopik yaklaşımın uygun bir seçenek olduğunu vurgulamak için planlandı. Endometriozis, üterin immobilite, belirgin üterin büyüme, önceki pelvik cerrahi, önceki sezaryen, adezyon şüphesi, kronik pelvik ağrı, akut veya kronik pelvik inflamatuar hastalık gibi vajinal histerektomiyi zorlaştıran veya vajinal erişimin zor olduğu durumlarda, laparoskopik asiste vajinal histerektominin uygun ve güvenli bir cerrahi yaklaşım olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Hysterectomy is a major gynaecological operative procedure commonly indicated for women with dysfunctional bleeding, uterine leiomyomas, prolapse, endometriosis and adenomyosis, pelvic pain, premalignant conditions and cancer. Hysterectomy can be performed abdominally, vaginally or laparoscopically. Most of the hysterectomies are still performed as total abdominal hysterectomies. But introduction of laparoscopy to the hysterectomy increases the number of choice for the route of surgery involving the uterus. To identify, the laparoscopic approach is a proper route in the cases of vaginal hysterectomy contraindicated; laparoscopic assisted vaginal hysterectomy cases are evaluated retrospectivelly. The study shows, laparoscopic assisted vaginal hysterectomy is a safe procedure for cases like endometriosis, uterine immobility, previous pelvic surgery, previous caesarean section, pelvic adhesion, chronic pelvic pain, significant enlargement of uterus, acute or chronic pelvic inflammatory disease when vaginal approach is diffucult or not appropriate.