Sepsisli olgularda atriyal ve beyin natriüretik peptit, troponin ı, c_reaktif protein düzeylerinin prognostik değeri
The prognostic value of atrial and brain natriuretic peptide, troponin i and crp in patients with sepsis
- Tez No: 195604
- Danışmanlar: PROF.DR. BEYHAN KARAMANLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çalışmamızda, sepsis gelişmiş olgularda ANP, BNP, cTnI ve CRP düzeyleri ile bu belirteçlerin sepsisin şiddeti ve prognozu ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Bu çalışma Trakya Üniversitesi Hastanesi yoğun bakım ünitesinde yatan 18 yaş üstü sepsisli hastalar üzerinde gerçekleştirildi. Yaşayan (Grup I) ve yaşamayan (Grup II) hastalar her biri 20 kişiden oluşan iki gruba ayrıldı. Çalışma için sepsis tanısı konduğu gün, 2. gün ve hastaların taburcu olduğu veya öldüğü gün alınan kanları usulüne uygun olarak santrifüj edilip serumları -700C'de saklandı. Hedeflenen sayıya ulaşılınca oda sıcaklığına getirilen serumlar aynı gün içinde incelendi. Grup I'de ANP düzeyleri, Grup II'ye göre istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu (p0,05). Grup I'de cTnI düzeyleri, Grup II'ye göre 2. ve son gün anlamlı olarak düşük bulundu (p0,05). Grup I'de Grup II'ye göre 2.
Özet (Çeviri)
Our objective was to investigate the plasma levels of atrial and brain natriuretic peptides, troponin I, C- reactive protein and the prognostic value of these markers in patients with sepsis. This is a prospective study of 40 patients over 18 years old with sepsis at the intensive care unit in Trakya University Medical Faculty, Turkey. The patients were divided into two groups containing 20 patients as survivors (Group I) and non-survivors (Group II). The blood collection was performed on the day of diagnosis, 2nd day and the day of discarge or death. The samples were santrifuged methodical and plasma samples were preserved at - 700C. After reaching the target quantity, all plasma samples were studied at the room temperature in the same day. Statistically significant low ANP values were determined in Group I compared with Group II (p0,05). Statistically significant low cTnI values were determined in Group I compared with Group II on the 2nd and last day. In Group I the CRP values were statistically insignificant on the day of diagnosis compared with Group II (p=0,579)(p>0,05). Statistically significant low CRP values were determined in Group I compared with Group II on the 2nd and last day.