Sepsisli olgularda melatonin düzeylerinin prognoz ile ilişkisi
The prognostic value of melatonin in patients with sepsis
  1. Tez No: 248355
  2. Yazar: KUDRET ALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK MEMİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmamızda, sepsisli hastalarda serum melatonin düzeylerinin sepsisin prognozu ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Bu çalışma Trakya Üniversitesi Hastanesi yoğun bakım ünitesinde yatan 22 yaş üstü 131 sepsisli hasta üzerinde gerçekleştirildi. Bu hastalardan 72 tanesi yaşayanlar (Grup I), 59 tanesi ölen hastalar (Grup II) grubunu oluşturdu. Hastaların yoğun bakıma alındıkları gün, yatışlarının 2. günü ve son günlerinde (taburcu edildiklerinde yada öldükleri gün) Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirmesi II (APACHE II) değerleri hesaplandı ve gece (02.00-04.00 saatlerinde) kanları alındı. Bu kan örnekleri usulüne uygun olarak santrifüj edilip serumları -200C'de saklandı. Hedeflenen sayıya ulaşılınca oda sıcaklığına getirilen serumların melatonin düzeylerine RIA yöntemiyle bakıldı. Grup II'de APACHE II değerleri, Grup I'ye göre tüm günlerde anlamlı olarak yüksek bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Our objective was to investigate the plasma levels of melatonin and the prognostic value of these markers in patients with sepsis. This is a prospective study of 131 patients over 22 years old with sepsis at the intensive care unit in Trakya University Medical Faculty, Turkey. The patients were divided into two groups containing 72 patients as survivors (Group I) and 59 patients as non-survivors (Group II). The blood collection was performed in the night (02.00-04.00 hours) and Acute Physiologic and Chronic Health Evaluation II (APACHE II) score calculated on the day of hospitalised, 2nd day and the last day (discarge or death). The samples were santrifuged methodical and plasma samples were preserved at -200C. After reaching the target quantity, all plasma samples were studied with RIA method at the room temperature. Statistically significant high APACHE II values were determined in Group II compared with Group I on the all days (p0,05).