Nazofaringeal örneklerden streptococcus pneumoniae'nın identifikasyonu ve antibiyotik direncinin araştırılması
The identification of streptococcus pneumoniae from nasopharyngeal samples and detection of antibiotic resistance
  1. Tez No: 195629
  2. Yazar: HALİT KUM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ KIRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Streptococcus pneumoniae; pnömoni, menenjit, sepsis, akut otitis media başta olmak üzere çok sayıda infeksiyona neden olan gram pozitif, fakültatif anaerob ve diplokok bir mikroorganizmadır. Birçok insan hayatının bir bölümünde taşıyıcıdır ve insandan insana damlacık yoluyla taşınıp, sporodik olarak yayılır.Araştırmada, Şubat ? Mayıs 2007 tarihleri arasında Aydın ili Karacasu ilçesinde sağlık ocağına başvuran hastalardan ve kontrol grubunu oluşturacak sağlıklı bireylerden alınan toplam 500 adet nazofaringeal sürüntülerin örnekleri kullanılmıştır. Çalışma grubunda bulunan 500 hastanın 90'ı çocuk, 180'ni kadın ve 180'ni erkektir. Kontrol grubu olarak sağlıklı 10 çocuk, 20 kadın ve 20 erkekten de örnekler alınmıştır.Araştırmamızda hasta grubunu oluşturan 180 erkek, 180 kadın ve 90 çocuktan alınan nazofarenks sürüntüsü örneklerinden 5 (% 2.77)'i hasta erkekten ve 1 (% 0.55)'i hasta kadından olmak üzere toplam 6 (% 1.66) Streptococcus pneumoniae identifikasyonu yapılmıştır. Ayrıca kontrol grubunu oluşturan sağlıklı erkeklerin 1 (% 5.00)'den de Streptococcus pneumoniae identifiye edilmiştir.Bunun yanında 3 (% 1.66) hasta kadından Streptococcus pyogenes identifikasyonu gerçekleştirilmiştir. Çocuklarda yapılan sürüntülerden ise S. pneumoniae izolatı elde edilememiştir.Yapılan antibiyogram testleri sonucunda Streptococcus pneumoniae suşlarının Amoksisilin + Klavulanik Asite % 100.00, Eritromisine % 85.71 oranlarında duyarlı; Ampisiline % 85.71 oranında orta derecede duyarlı; Polimiksine % 100 ve Kanamisine % 85.71 oranlarında dirençli oldukları bulunmuştur.Streptococcus pyogenes için ise; Amoksisilin + Klavulanik Asite % 100.00, oranında duyarlı; Ampisiline % 100 oranında orta derecede duyarlı ve Kanamisine, Oksasiline, Polimiksine % 100.00 oranlarında dirençli oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Streptococcus pneumonia; is an facultative anaerob, gram positive diplococcal microorganisms which causes many infections first of all pneumonia, menengitis, septicemia and acute otitis media. Most of human beings become a porter of this disease in some part of their lifes and this disease spreads by droplets from man to man.In this study, a total of 500 nasopharyngeal swaps were collected and used from patients and from healthy individuals as control group who applied cottage hospital in Karacasu town, Aydın province. 90 of the 500 patients were children, 180 of the 500 patients were women and 180 of the 500 patients were men. As control group, samples were collected from 10 healthy children, 20 healthy men and 20 healthy women.In the study, Streptococcus pneumoniae was identificated from 6 (1.66 %) samples as 5 (2.77 %) of 180 patient men, 1 (0.55 %) of 180 patient women. Otherwise, 1 (5.00 %) Streptococcus pneumoniae was identificated from the healthy men of the control group.In addition, Streptococcus pyogenes was identificated from 3 (1.66 %) patient women. S. pneumoniae was not isolated from the swaps taken from children.As the result of antibiogram tests, Streptococcus pneumoniae strains were found sensitive to Amoxyciline + Clavulanic acid in the ratio of 100 %, sensible to Erythromycine in the ratio of 85.71 %, and moderate sensible to Ampicilline in the ratio of 85.71 %, and resistant to Polymyxin in the ratio of 100 % and resistant to Kanamycine in the ratio of 85.71 %.Streptococcus pyogenes were found sensitive to Amoxyciline + Clavulanic acid in the ratio of 100 %, moderate sensible to Ampicilline in the ratio of 100 %, and resistant to Kanamycine, Oxacilline and Polymyxine in the ratio of 100 %.