Sepsisli ratlarda meloksikam ve diklofenak sodyumun ince barsak mukoza ve mezenterik lenf nodlarındaki immün hücrelerin dağılımına, mukozal hasarın gradlenmesine ve apopitozis oranlarına etkisi.
The effects of melocsicam and diclofenac sodium on the distribution of immun cells in small intestine mucosa and the mesenteric lymph nodes, on the grading of mucosa damage and on the ratios of apoptosis in experimental sepsis of rats
  1. Tez No: 195635
  2. Yazar: MURAT ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UZUNKÖY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, siklooksijenaz inhibitörlerinden meloksikam ve diklofenak sodyumun sepsisli ratlarda ince barsak mukoza ve mezenterik lenf nodlarında immün hücrelerinin dağılımına, mukozal hasarın gradlenmesine ve apopitozis oranlarına etkilerini karşılaştırmak amacı ile yapıldı.Çalışmada ağırlıkları 250-300gr arasında değişen 30 adet Wistar Albino cinsi erkek rat kullanıldı. Ratlar sepsis (kontrol), sepsis + meloksikam (selektif NSAİİ) ve sepsis + diklofenak sodyum (selektif olmayan NSAİİ) grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Tüm grublarda septik peritonit oluşturmak amacıyla ÇLP yöntemi uygulandı.Tüm gruplarda erken ve geç dönemde plazma ile asidik sıvı örneklemesi yapılarak TNF- ? ve IL-6 konsantrasyonları tespit edildi ve ince barsağın distal kısmından 15 mm uzunluğunda iki adet biopsi ve ileokolik mezenterden lenf nodları eksize edilerek mukozal hasar ve apopitozis oranları değerlendirildi.Erken dönem plazma TNF-? ortalama değeri diklofenak Na grubunda kontrol ve meloksikam gruplarıyla karşılaştırıldıklarında istatiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (P0,05). Erken dönem asit TNF-? ortalama değeri diklofenak Na grubunda kontrol ve meloksikam gruplarıyla karşılaştırıldıklarında istatiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (P0,05)Mukozal hasar açısından meloksikam ile diklofenak Na ve kontrol grubu karşılaştırıldığında, kontrol grubunda hasarın en şiddetli olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This experiment was done to follow the distribution of cells in small intestine and lymph nods, grade the mucosal damage, and compare the apopitosis ratios in the siclooksijenas inhibitor in melocsicam and the effects of diclofenac sodium.In this experiment, 30 Wistar Albino rats, changing their weights between 250-300 grams were used. Rats were seperated in three groups which are sepsis (control), sepsis + melocsicam (selected NSAID) and Sepsis+ diclonefac sodium (non selected NSAID). In all the groups, the method of CLP was used to form the septic perinoit.In all groups, the sampling was done in plasma and asidic liquid in early and late periods and according to this sampling, TNF-? and IL-6 concentrations were determined. 2 biopsis was done in 15 mm length in the end zone of the small intestine and mucosal damage was excised in ileconic mesenter lymph and the ratios of apopitosis were evaluated.In early period, the average TNF-? value was compared to diclofenac Na group control and melocsicam groups and as a result of this comparison it was highly meaningful in statically (P0,05). In early period, the average value of asidic TNF-? was compared to diclofenac Na group control and melocsicam groups and result of this comparison was highly meaningful in statistically (P0.05).From mucosal damage side, melocsicam, diclofenac Na ve control group were compared and as a result, the most acute damage was found in control group.