Mesane ürotelial karsinomlarının tanısı ve izleminde idrar sitolojisi ve floresan in situ hibridizasyon yöntemlerinin güvenilirliği.
The reliability of urine cytology and fluorescent in situ hybridization techniques in the diagnosis and follow-up of urothelial carcinomas of the urinary bladder.
- Tez No: 195721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR FIRAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Mesane karsinomlarının tanı ve izleminde idrar sitolojisi, sistoskopi ileberaber rutin olarak kullanılan bir yöntemdir; ancak duyarlılığı, özellikle düsükdereceli ürotelial karsinomların tanısında oldukça düsüktür. ?drar sitolojisininduyarlılığını artırmak amacı ile birçok ek biyokimyasal ve moleküler patolojik teknikgelistirilmistir. Bu arastırmada, bu yöntemlerden biri olan çok renkli, çok problufloresan in situ hibridizasyon yönteminin (FISH) mesane ürotelial karsinomlarınıntanısı ve izleminde duyarlılık ve seçiciliğini arastırmak, tanısal güvenilirliğini idrarsitolojisi ile karsılastırmak amaçlanmıstır. Bu çalısma histopatolojik ve/veya klinikizlemi olan 54 hastanın mesane yıkama sıvıları üzerinde gerçeklestirilmistir. Çokrenkli çok problu FISH yönteminin duyarlılığı (%77.7) ve seçiciliği (%100) idrarsitolojisine göre anlamlı olarak yüksek bulunmustur. ?drar sitolojisi ile olguların%22.5'i benign ya da malign olarak sınıflanamayarak atipik tanısı almıs, bu tanınegatif sonuç olarak kabul edildiğinde sitolojinin duyarlılığın %38.8, seçiciliğinin%100; atipik tanısı pozitif soniuç olarak değerlendirildiğinde duyarlılığın %66.6,seçiciliğin %81.8 olduğu görülmüstür. Sitolojide atipik olarak değerlendirilen dokuzolgudan yedisi FISH ile doğru sınıflanmıstır. Her iki inceleme yönteminin de yüksekdereceli neoplazileri saptamada düsük dereceli neoplazilere göre daha duyarlı olduğudikkati çekmis, düsük dereceli neoplazilerde daha belirgin olmak üzere, her ikigrupta da FISH testinin sitolojiye göre daha çok olguda pozitif sonuç verdiğigörülmüstür. Ürotelyal karsinomların tanısında çok renkli çok problu FISHyönteminin, idrar sitolojisine ek olarak, özellikle tanı zorluğu yasanan olgulardaetkili ve güvenilir bir tanı yöntemi olduğu sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
Urine cytology, as a noninvasive, inexpensive and simple test, has been usedalongside cystoscopy in the diagnosis and follow-up of bladder carcinomas.However, the sensitivity of urine cytology is especially low in the diagnosis of lowgrade urothelial carcinomas. A number of biochemical and molecular techniqueshave been developed to increase the sensitivity of urine cytology. The aim of thisstudy is to evaluate the value of fluorescent in situ hybridization in the diagnosis andfollow up of urothelial carcinomas and compare its reliability with urine cytology.This study was performed on the bladder washings of 54 patients withhistopatological and/or clinical follow-up data. The sensitivity (77%) and specificity(100%) of multicolor multiprobe fluorescent in situ hybridization has been found tobe significantly higher than that of urine cytology. 22.5% of cases has beendiagnosed as atypical using urine cytology. When atypical cases were included in thebenign group, the sensitivity of urine cytology was found to be 38.8% and thespecificity was 100%, whereas when these cases were incuded in the malignantgroup, the sensitivity was calculated as 66.6% and the specificity as 81.8%. seven ofnine cases diagnosed as atypical using urine cytology was correctly diagnosed usingFISH. Both methods were found to have higher sensitivity in diagnosing high gradeurothelial carcinomas compared to low grade carcinomas, and the FISH test wasfound to be of higher sensitivity and specificity in both grades, especially in lowgrade carcinomas. It is our opinion that multicolor multiprobe FISH can be used inaddition to urine cytology in the diagnosis of urothelial carcinomas, especially incases showing diagnostic difficulty.