İdiyopatik Trombositopenik Purpura Tanılı Çocuklarda Oksidatif Stres ve Antioksidan Durum
The Oxidative Stress and Antioxidant Status at Children with Immune Thrombocytopenic Purpura
- Tez No: 195724
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SAADET AKARSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
mmün trombositopenik purpura (TP), dolasımdaki trombositlerin yıkımının artması ile karakterize, benign seyirli, kendi kendini sınırlayan, otoimmün, çocukluk çagının en sık karsılasılan edinsel trombositopeni nedenidir. Klinik olarak akut ve kronik TP olmak üzere iki ana formda görülür. Çocukluk çagı TP'sında baslangıç tedavisi olarak yüksek doz metil prednizolon (MP) veya intravenöz immunglobulin (VG) tercih edilir. Tedavide basarı oranlarında fark olmadıgından yapılan tercih, maliyetler ve yan etkiler zemininde yapılır. Oksidatif hasar otoimmun hastalıkların patogenezinde rol oynar. Oksidatif stres ve serbest radikaller TP'nın patogenezi ve prognozundan sorumlu tutulabilir. Bu çalısmada akut ve kronik TP'da oksidatif stres düzeyi ve farklı tedavi seçeneklerinin antioksidan kapasite üzerine etkileri arastırıldı. Çalısmaya TP tanısı alan 44 olgu alındı. Olgular iki gruba ayrıldı (Grup I: Akut TP [n:33] ve Grup II: Kronik TP [n:11]). Verilecek tedaviye göre akut TP grubu Grup Ia (MP [n:21]), Grup Ib (VG [n:6]), Grup Ic (MP+VG [n:6]), kronik TP grubu Grup IIa (MP [n=5]), Grup IIb (VG [n=6]) olarak alt gruplara ayrıldı. Çalısmamızda akut TP olgularında tedavi sonrası total peroksit ve oksidatif stres indeksi (OS) degerlerinin tedavi öncesine göre anlamlı olarak azaldıgını (p0.05).
Özet (Çeviri)
Immune thrombocytopenic purpura (ITP), which is an autoimmune, selflimiting and benign course, characterized by an increase in the destruction of thrombocytes in circulation, is the most common cause of acquired childhood thrombocytopenia. Clinically, it has two major forms, as acute and chronic. Highdose methylprednisolone (MP) and intravenous immunoglobulin (IVIG) are preferred as the preliminary treatment of childhood ITP. This preference is based upon costs and side effects, as success rates of the treatments do not vary. Oxidative stress plays a role in the pathogenesis of autoimmune diseases. Oxidative stress and free radicals can be responsible for pathogenesis and prognosis of ITP. This study examined level of oxidative stress and the effects of various treatment choices on antioxidant capacity in acute and chronic ITP. The study consisted of 44 cases diagnosed as ITP. The cases were divided into two groups (Group I: Acute ITP [n:33] and Group II: Chronic ITP [n:11]). The acute ITP group was then divided into subgroups as Group Ia (MP [n:21]), Group Ib (IVIG [n:6]), Group Ic (MP+IVIG [n:6]) and chronic ITP group was then divided into subgroups Group IIa (MP [n:5]) and Group IIb (IVIG [n:6]), depending on the treatment to be administered. In the study we found that post-treatment total peroxide and oxidative stress index (OSI) values declined significantly, relative to pre-treatment values (p005).