Çocukluk çağı baş ağrıları
Headaches of childhood age
  1. Tez No: 195725
  2. Yazar: ŞENOL BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİMET KABAKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Baş ağrısı çocukluk yaş grubunda sıkça rastlanan bir yakınma olup kafatası içinde ya da dışında yer alan ağrıya duyarlı oluşumların değişik nedenlerle etkilenmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu yakınma esas olarak merkezi sinir sisteminden kaynaklanabileceği gibi, vücudun diğer bölümlerinin rahatsızlıklarının bir belirtisi de olabilmektedir. Baş ağrısının çocuğun hafıza, kişilik, kişiler arası ilişkiler, ders başarısı ve okula devam etmesi üzerine olan etki düzeyi baş ağrısının etiyolojisi, sıklığı ve yoğunluğuna bağlıdır. Bu çalışmada, Baş Ağrısı Bozuklukları Uluslararası Sınıflaması II. Yayım (ICHD-II) 2004 tanı ölçütleri temel alınarak, çocukluk döneminde görülen baş ağrısının sıklığı, etiyolojisi, tedaviye yanıtı ve prognozunun araştırılması amaçlandı. Ocak 2000 ile Mart 2006 tarihleri arasında Fırat Üniversitesi Fırat Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı-Çocuk Nörolojisi Bölümü'ne başvuran toplam 5300 hastadan baş ağrısı yakınması olan ve ICHD-II 2004 tanı ölçütlerine göre baş ağrısı tanısı alan 133 hasta çalışma kapsamına alındı. Hastalar yaş gruplarına göre 3?6 yaş, 7?12 yaş ve 13?17 yaş grupları olmak üzere üç grup altında değerlendirildi. Çocuk nörolojisi hasta grubunun % 2.9'nu baş ağrısı olan çocuklar oluşturmakta idi. Hastaların yarıdan fazlası migrenli çocuklardan (n: 77, % 58) ve bunların da % 58.6'sını (n: 78) 7?12 yaş grubundaki hastalar oluşturmakta idi. Hastaların yarıya yakın kısmında (n: 44, % 47.8) baş ağrısı ile birlikte ders başarısında azalma belirlendi.
Özet (Çeviri)
Headache is the frequent complaint which is encountered in the childhood age group that occured to be by pain sensitive processes within or out of scalp by various causes. As this complaint may essentially due to from the santral nerve system, it may be the sign of disorders of the other parts of human body. The effect of headache on child which plays important roles on memory, academic performance, personality, social relationship, and school attandance depends on etiology, frequency and intensity of headache. In this study it is aimed to investigate frequency, etiology, response to treatment and prognosis of headache in the period of childhood on the basis of diagnostic criterion International Comitee of Headache Disorders second edition 2004 (ICHD-II). Out of total 5300 patients, 133 patients who were diagnosed as headache disorders on the basis of diagnostic criterion ICHD-II 2004 with complaint of headache referred to Pediatric Department of Neurology of Fırat Medicine Faculty of Fırat University between January 2000 and March 2006 were taken to the study. Patients were classifed under 3 age groups as; 3?6 years, 7?12 years and 13?17 years to be evaluated. 2.9 percent of children with headache have been consisted of the patient group of pediatric neurology. More than half of the patients were children with migraine (n: 77, % 58) and % 58.6 of patients (n: 78) have been consisted of 7?12 years of age group. Decreased in academic performance with headache complaint were informed in about half of the patients (n: 44, % 47.8).