Koagülasyon bozukluğu ile takip edilen ve tedavi edilen 7- 12 yaş grubu olguların retrospektif incelenmesi
Retrospective examination of 7-12 age group cases followed and treated with coagulation disorder
- Tez No: 823605
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KÜRTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Duygu YILMAZ ERENLER, Koagülasyon Bozukluğu İle Takip Edilen ve Tedavi Edilen 7- 12 Yaş Grubu Olguların Retrospektif İncelenmesi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Zonguldak, 2023. Koagülasyon bozuklukları, çoğunlukla ölüme sebep olan, ömür devam ettiği sürece tedavi ihtiyacı oluşturan ve topluma etki eden önemli bir sağlık sorunu olmaktadır. Koagülasyon bozuklukları içerisinde von Willebrand hastalığı, hemofili A ve hemofili B, %95-97'sini oluşturan çok fazla görülen kanama bozukluklarıdır. Tanımlayıcı olarak araştırma İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi kurumunda 2017-2022 tarihleri arasında koagülasyon bozukluğu ön tanısı ile takip ve tedavi edilen 7-12 yaş arası 100 çocuk oluşturmuştur. Bu çalışmanın amacı koagülasyon bozukluğu ön tanısı ile Çocuk Hematoloji-Onkoloji poliklinik/klinik başvurusu yapan 7-12 yaş grubu olguların restospektif incelenmesi ve verilerin değerlendirilmesidir. Çocuk Hematoloji-Onkoloji poliklinik/klinik başvurusu yapan ve koagülasyon bozukluğu ile hastanede yatan 7-12 yaş grubu çocukların %59'unun erkek, %55'inin acile başvurduğu ve %40'ının başvuru nedeninin purpura olduğu, %50'sinin 0 Rh+ kan grubu ve %32'sinin İdiyopatik trombositopenik purpura tanısı ile takip edildiği görülmektedir. Çocukların ortalama hastanede yatış süresi 7.38 3.612 olup en az beş gün en fazla 34 gün hastanede yattıkları ve hastanede yatış süresince %58'inde deri altı kanaması olduğu belirlendi. Çocukların %91'inde ailelerinde akraba evliliğinin olmadığı, %72'sinin aile öyküsünde koagülasyon bozukluğu olduğu ve ebeveynlerin %28'inin 0 Rh (+) kan grubuna sahip olduğu görüldü. Koagülasyon bozukluğu ile hastaneye başvuran 7-12 yaş grubu çocuklarda hastalık tanısı, başvuru şikâyeti, kanama bulgusu ve kan grubu değerleri anlamlı olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Duygu YILMAZ ERENLER, Retrospective Examination of 7-12 Age Group Cases Followed and Treated with Coagulation Disorder, Zonguldak Bülent Ecevit University, Institute of Health Sciences, Department of Child Health and Diseases Nursing, Master Thesis, Zonguldak, 2023. Coagulation disorders are an important health problem that mostly causes death, needs treatment as long as life continues and affects the society. Among the coagulation "5x3disorders, von Willebrand disease, hemophilia A and hemophilia B are very common bleeding disorders that make up 95-97%. As a descriptive study, 100 children between the ages of 7-12 who were followed up and treated with a prediagnosis of coagulation disorder in the Prof Dr Süleyman Yalçın City Hospital institution affiliated to the Istanbul Provincial Health Directorate between 2017-2022. The aim of this study is the restospective examination and evaluation of the data of 7-12 age group cases who applied to the Pediatric Hematology-Oncology outpatient clinic/clinic with a preliminary diagnosis of coagulation disorder. Of the children aged 7-12 years who applied to the Pediatric Hematology-Oncology outpatient clinic/clinic and hospitalized with coagulation disorder, 59% were male, 55% applied to the emergency department, 40% had purpura, 50% had 0 Rh+ blood group and 32% were followed up with the diagnosis of idiopathic thrombocytopenic purpura. The mean hospital stay of the children was 7.38 3,612 and they were hospitalized for a minimum of five days and a maximum of 34 days, and it was determined that 58% of them had subcutaneous hemorrhage during the hospitalization. It was observed that 91% of the children did not have consanguineous marriage in their families, 72% had a family history of coagulation disorder and 28% of the parents had 0 Rh (+) blood group. Disease diagnosis, admission complaint, bleeding findings and blood group values are seen to be significant in 7-12 age group children admitted to the hospital with coagulation disorder.