Çocukluk çağı supraventriküler taşikardilerinde radyofrekans ablasyon sonrası tekrarlama oranının transösefageal elektrofizyolojik çalışma ile değerlendirilmesi
Determination of recurrence rate of initially successful ablation of supraventricular tachycardia by transesophageal electrophysiologic study in children. Hacettepe University Department of Pediatric Cardiology
- Tez No: 195750
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Erdoğan İ. Çocukluk çağı supraventriküler taşikardilerinde başarılı radyofrekans ablasyon sonrası tekrarlama oranının transösofageal elektrofizyolojik çalışma ile değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Pediatrik Kardiyoloji Ünitesi Uzmanlık Tezi, 2007. Radyofrekans ablasyon (RFA) tüm yaş gruplarında supraventriküler taşikardi (SVT) tedavisinde ilk seçenek olmuştur. Büyümekte ve gelişmekte olan kalplerde bu tedavinin güvenilirliği ve uzun dönemdeki başarısı konusunda şüpheler bulunmaktadır. Bu çalışmada çocukluk çağı SVT'lerinde kliniğimizdeki RFA tedavisinin sonuçları ve tekrarlama oranları transösofageal elektrofizyoloji (TEEPS) yöntemi kullanılarak prospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya yaşları 5-21 yıl arasında değişmekte olan SVT nedeniyle RFA uygulanmış 63 hasta dahil edildi. Ablasyon tedavisinden en az iki ay sonra hastalara transösofageal elektrofizyolojik çalışma uygulandı. Hastaların tanıları 25 hastada Wolf Parkinson White (WPW); 25 hastada AVNRT (Atriyoventriküler nodal `re-entrant' taşikardi); 6 hastada atriyoventriküler `re-entrant' taşikardi (AVRT); 3 hastada ektopik atriyal taşikardi (EAT); 2 hastada `permanent reciprocating junctional' taşikardi (PJRT); 2 hastada Mahaim taşikardisi idi. Çalışmaya katılan hastaların 29'nun işlem sonrası herhangi bir şikayeti yoktu (%46). Hastaların 24 (%39,4)'ünde ise çarpıntı şikayeti olduğu halde TEEPS ile taşikardi uyarılamadı. Taşikardi 14 hastada (%22,2) uyarıldı. Hastaların hiçbirinde TEEPS'ye bağlı komplikasyon gözlenmedi. Taşikardi uyarılan hastalarda RFA sırasında intrakardiyak EPS ile saptanan taşikardi mekanizmaları kontrol amacıyla ugulanan TEEPS ile elde edilenlerle karşılaştırıldı ve dört hastada taşikardi mekanizması veya gizli aksesuvar yolda farklılık olduğu görüldü. Bunların ikisinde RFA işlemleri kısmi başarılı kabul edilirken AVNRT nedeniyle RFA uygulanan iki hastada kontrol amacıyla yapılan TEEPS`de saptanan atriyal taşikardiler yeni taşikardi olarak kabul edildi. Sonuçlar değerlendirildiğinde RFA sonrası tekrarlama oranı %16 bulundu. Çalışmamızdan elde edilen sonuçlar TEEPS işleminin aritmiyle ilgili yakınmaları olan çocukların değerlendirilmesinde, taşikardi mekanizmalarının anlaşılmasında ve farmakolojik ve RFA tedavisinin etkinliğinin belirlenmesinde güvenilir ve etkili bir yöntem olduğunu göstermiştir. RFA çocukluk çağı SVT tedavisinde etkili ve güvenilir bir yöntemdir ancak geç dönem komplikasyonları ve yeni aritmilerin varlığı konusunda hastaların yakından izlenmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYErdogan I. Determination of recurrence rate of initially successful ablation of supraventricular tachycardia by transesophageal electrophysiologic study in children. Hacettepe University Department of Pediatric Cardiology Thesis 2007. Radiofrequency ablation (RFA) has become the standard of care for first-line therapy of the supraventricular tachycardia (SVT) in all age groups. There has been concern regarding the safety and long-term effectiveness of the procedure in the growing and developing heart. This study aimed to determine recurrence rate of successful radiofrequency ablation of SVT by transesophageal electrophysiologic study (TEEPS) in children. A total of 63 patients (5-21 years old) treated with RFA were included to study. TEEPS was performed at least 2 months after RFA. There was no any complication related to TEEPS. Diagnosis of patients were: Atrioventricular nodal re-entrant tachycardia (25 patients), Wolf Parkinson White (25 patients), ectopic atrial tachycardia (3 patients), atrioventricular re-entrant tachycardia (6 patients), permanent reciprocating junctional tachycardia (2 patients) and Mahaim tachycardia (2 patients). A total of 46% of patients had no any symptoms after RFA. TEEPS was normal in 24 patients (39, 4%) who had complained of tachycardia or chest pain. We induced tachycardia in 14 patients with TEEPS. We compared results of TEEPS and intracardiac electrophysiologic study and we determined new SVT mechanisms in 4 patients. We further evaluated these 4 patients with new tachycardia and concluded as follows: the RFA procedures of patients with Wolf Parkinson White syndrome and ectopic atrial tachycardia considered as partial successful and RFA repeated; the tachycardia of other 2 patients considered as new tachycardias. We found recurrence rate 16 % by TEEPS in our study. In conclusion; RFA is a safe and effective method to manage children with SVT but these patients must be observed for recurrence and new arrhythmias. TEEPS seems effective and safe in follow-up of RFA and evaluating symptoms of the patients and planning of the treatment.