Benign, borderline ve invaziv seröz ve müsinöz over tümörlerinde p53 vePCNA ile epitelyal proliferatif aktivitenin değerlendirilmesi
The evaluation of epithelial proliferative activity of benign, borderline and invasive serous and mucinous overian tumors with p53 and PCNA
  1. Tez No: 142281
  2. Yazar: GÜLÇİN EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR ATAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
50 ÖZET: Bu çalışmada toplam 31 benign seröz tümör, 15 benign müsinöz tümör, 12 seröz borderline tümör, 6 müsinöz borderline tümör, 44 seröz adenokarsinom, 10 müsinöz adenokarsinom olgusunda p53 gen ekspresyonları, proliferatif aktivite immünhistokimyasal yöntemle retrospektif olarak incelenmiştir. Malign olgulardan 18'inin derece 1, 9'unun derece 2, 27'sinin derece 3; 11 'inin evre I, 3'ünün evre II, 26'sının evre III, 9'unun evre IV olduğu bu çalışmada FİGO evresi ve tümör derecesi arasında ve histolojik tipler ile çeşitli klinikopatolojik parametreler arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Olgularda benign seröz ve müsinöz tümörlerin hiçbirinde p53 ekspresyonu saptanmazken (%0), seröz borderline tümörlerin %33,3'ünde, müsinöz borderline tümörlerin %16,7'sinde, seröz adenokarsinomların %68,2'sinde, müsinöz adenokarsinomların %60'ında değişen boyanma yoğunluklarında ve yaygınlıklarda p53 ekspresyonu saptanmıştır. P53 boyanması borderline seröz tümörlerin hiçbirinde kuvvetli pozitiflik göstermemiştir (indeks
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY: In this study of thirty-one benign serous tumors, fifteen benign mucinous tumors, twelve serous borderline tumors, six mucinous borderline tumors, fourty-four serous adenocarcinomas and ten mucinous adenocarcinomas, p53 gene expression and proliferative activity were retrospectively evaluated by immunohistochemical analysis. Eighteen of the malignant cases were grade 1, nine of them grade 2, twenty-seven of them grade 3; eleven of them were stage I, three of them stage II, twenty-six of them stage III and nine of them were stage IV. There were significant correlations between FIGO stage and tumor grade; and between histologic types and several clinicopathologic parameters. P53 expression was not detected in any of the benign serous and mucinous tumors, whereas p53 expression was observed in variable staining density and spread in 33,3% of the serous borderline tumors, 16,7% of the mucinous borderline tumors, 68,2% of the serous adenocarcinomas, 60% of mucinous adenocarcinomas. P53 immunostaining did not show strong positivity in any of borderline serous tumors (index