Damar içi kontrast madde kullanımıyla tetiklenen nefropatinin renkli doppler US ile değerlendirilmesi ve laboratuvar verileriyle karşılaştırılması
Coloured doppler US evaluation of intravascular contrast media induced nephropathy and comparation with laboratory findings
- Tez No: 195780
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER FARUK KUTSİ KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kontrast madde nefropatisi (KMN) iyotlu kontrast madde kullanımı sonrası görülen, hastanede yatıs süresini uzatan ve uzun dönemde mortalite oranlarında artısa neden olan klinik olarak önemli bir komplikasyondur. Biz bu çalısmada iyotlu kontrast madde kullanılan hastalarda her iki böbrek arkuat ve interlober arter dallarından elde edilen Doppler parametrelerinde farklılık olup olmadıgını arastırdık. Nisan 2006 ? Temmuz 2007 arasında, intravasküler iyotlu kontrast madde kullanılan ve KMN gelisen ve gelismeyen 92 hastanın Renkli Doppler Ultrason verileri prospektif olarak degerlendirildi. Hastaların her iki renal arter arkuat ve interlober arter dallarından RDUS ile tetkik öncesi, tetkik sonrası 1-3 saat içerisinde ve tetkik sonrası 4. günde, Peak Systolic Velocity, End Diastolic Velocity, Resistive Index, Pulsatility Index, Acceleration Time ve Acceleration Index degerlerini ölçüp karsılastırdık. Es zamanlı olarak biyokimyasal analizler için kan ve idrar örnekleri alındı (serum kreatinin, sistatin C ve -2 mikroglobulin, idrar mikroalbumin). Sonuç olarak; verilen kontrast madde hastalarda klinige yansımayan olası vazokonstriksiyona baglı RI ve PI degisikliklerine yol açmaktadır. Elde edilen RI ve PI degisiklikleri, kontrast nefropatisinin gelisiminde temel patofizyolojik mekanizmaları arasında yeralan, renal perfüzyon bozuklugu ve vazokonstriksiyona baglı oldugu görüslerini desteklemektedir. Çalısmamızda kontrast madde nefropatisi gelisen hastalarda her iki böbrekten elde edilen Doppler parametrelerinin uyumlu olmamasının nedeni nefropati gelisen hastaların sayısının az olması olabilir. Bu nedenle bu parametreler genis hasta grupları ile yapılan çalısmalarda degerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Contrast induced nephropathy (CIN) is an important clinical complication secondary to intravascular usage of iodinated contrast media, which may prolong hospitalization and may cause an increased mortality rate in long term. We aimed to detect if there is a difference in two renal artery Doppler parameters in patients who were given iodinated contrast media. In this trial; spectral parameters of renal arteries of 92 patients, who were given intravascular contrast media were prospectively evaluated with CDUS between April 2006 and July 2007. According to the previous data about CIN, all patients were examined before, within 1-3 hours and at 4th day of contrast media injection. Both renal arteries were evaluated and certain Doppler parameters such as Peak Systolic Velocity, End Diastolic Velocity, Resistive Index, Pulsatility Index, Acceleration Time ve Acceleration Index were measured from arcuate and interlobar artery levels. Within the same intervals, blood and urine samples were collected for biochemical analysis (serum creatinine, cystatin C and -2 microglobulin; urinary microalbumin). In conclusion; RI and PI increase is seen on spectral Doppler examination after intravascular iodinated contrast media administration in all cases, although there is no clinical reflection in most instances. These findings support that both renal perfusion disorder and vasoconstriction take place among the basic pathophysiological mechanisms of CIN. The discordance between the Doppler examination results, which are obtained from both renal artery may be due to a few number of CIN cases among the patient population. The results of this study should be verified in larger patient groups.