Tıp eğitiminde öğretim teknolojileri: e-öğrenme ve probleme dayalı öğrenme entegrasyonu
Instruction technologies in medical education: integration of e-learning and problem based learning
- Tez No: 195824
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEŞE ZAYİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalısmanın amacı, tıp egitiminde probleme dayalı ögrenmeyi destekleyen E-ögrenme ortamı gelistirmek ve web tabanlı ögrenme ortamları ile desteklenmis bir probleme dayalı ögrenme modülü ile klasik PDÖ modülü sınav puanları arasında bir fark olup olmadıgını ve ögrencilerin bu E-ögrenme uygulaması ile ilgili memnuniyetlerinin saptamaktır. Bu amaçla ögrencilere bagımsız çalısma sürecinde kullanabilecekleri ve PDÖ de yer alan konu ile ilgili ögrenme hedeflerini genis bir biçimde içeren bir web ögrenme sayfası olusturulmustur. Arastırmanın evrenini Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi 2006-2007 egitim ögretim yılında ögrenim gören Dönem-1 ögrencilerinin tümü (174 ögrenci) olusturmustur. Örnek seçimi yapılmamıstır. Anket sorularına Dönem I ögrencilerinin 165'i yanıt vermistir (ulasma oranı %94.8). Arastırma sonucunda ögrencilerin %66.0'ının E-ögrenme uygulamasından memnun oldukları, %15.0'inin kararsız, %19.0'ının ise memnun olmadıkları saptanmıstır. 2006-2007 egitim ögretim döneminde uygulanan bes PDÖ sınav puan ortalamaları arasında en yüksek sınav puanının 5. PDÖ de (E-ögrenme ile desteklenen PDÖ) alındıgı ve klasik PDÖ sınav puan ortalamaları ile anlamlı bir fark oldugu saptanmıstır (p=0.000). Sonuç olarak E-ögrenme uygulamasının ögrencilerin basarıları üzerine olumlu bir etkisi oldugu ve ögrencilerin büyük çogunlugunun uygulamadan memnun oldugu saptanmıstır. Anahtar kelimler: Tıp Egitimi, E-ögrenme, Probleme Dayalı Ögrenim.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop E-learning ground which supports problem based learning (PBL) in medical education, to find out if there is any difference in exam scores between web based learning ground module and classical problem based learning module and to determine students? satisfaction with this E-learning practice. For this reason, students were provided with a detailed web learning page including learning targets about the subject of problem based learning, which could be used during independent study period. The study group comprised of all of the first year students (174 students) of Akdeniz University, Medical Faculty, during 2006-2007 education period. No selection was made among the study group. One hundred sixty five of first year students answered the questionnaire (We were able to contact to 94.8 % of the students). By the end of the study, 66 % of the students were satistied with E-learning practice while 15 % were undecisive and 19 % were unsatisfied. The mean exam scores of the fifth PBL module was found significantly higer then those of the first four exams? scores. In conclusion, our studies seem to be satisfied with E-learning activites and their higer exam scores. Keyword: Medical education, E-learning, Problem based learning.