Rekombinant interlökin-16'nın T regülatör hücreler üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The estimation of the effect of recombinant interleukin -16 on T regulatory cells
  1. Tez No: 195826
  2. Yazar: DURMUŞ BURGUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
İnterlökin-16 (IL-16), CD4+ T lenfositleri üzerindeki spesifik etkileri gösterilmiş, bir çok immün ve immün olmayan hücrelerden salınan bir proteindir. Regülatör T hücreleri (Treg'ler) otoimmün hastalıkları ve transplant rejeksiyonu gelişimini önleyen hücrelerdir. Allerji ve astım gelişiminde de rol oynayabilecekleri düşünülmektedir. Treg'ler immün cevapta rol oynayan diğer hücrelerin fonksiyonunu inhibe ederek immün cevabı kontrol edebilirler. FoxP3 Treg'lerin aktivasyonunu düzenleyen bir transkripsiyon faktörüdür. Amacımız IL-16'nın CD4(+)CD25(+) Treg hücrelerinin aktivasyon markerı olan FoxP3 expresyonu, hücre apoptosisi ve hücre ölümü üzerine etkilerini araştırmak ve serum IL-16 düzeyleri ile FoxP3 ekspresyonu arasında bir korelasyon olup olmadığını saptamaktır. Bu amaçla 30 sağlıklı gönüllü bireyden elde edilen periferik mononükleer hücreler in vitro ortamda IL-16 ile muamele edilmiş ve FoxP3 düzeylerinin arttığı flow sitometrik olarak gözlenmiştir. IL-16'nın Treg hücreleri üzerine herhangi bir apoptotik veya öldürücü etkisi gözlenmezken, lenfositlerin yaklaşık %1'lik bir kısmının apoptozunu indüklediği saptanmıştır. Ayrıca lenfositlerin %3'lük bir kısmını öldürmüştür. Serum IL-16 ve FoxP3 ekspresyonu arasında pozitif bir korelasyon da gözlenmiştir. Literatürle uyumlu olarak Treg hücrelerinin CD25 ekspresyonunun arttığı gözlenmiştir. IL-16'nın artan konsantrasyonlarında FoxP3 ekspresyonunun da arttığı bulunmuştur. Sonuç olarak, bildiğimiz kadarıyla bu çalışma IL-16'nın FoxP3 ekspresyonu üzerinde pozitif bir etkisi olduğunu in vivo ortamda gösteren ilk çalışmadır. IL-16'nın yüksek serum düzeylerinde gözlendiği atopi, allerji ve otoimmünite gibi immün sistemin eksik ya da hatalı çalıştığı hastalık gruplarında incelenmesi IL-16-hastalık ilişkisinin anlaşılabilirliğine katkıda bulunabilir ve Treg-IL-16 arasındaki ilişkiye açıklık getirebilir.
Özet (Çeviri)
Interleukin-16 (IL-16) is a protein secrected from a lot of immune and non-immune cells and its spesific effects on CD4+ T lymphocytes have been shown. Regulatory T cells (Tregs) are cells which prevent autoimmune diseases and the development of transplant rejections. They are also thought to have a role in the development of allergy and asthma. Tregs may control immune response by inhibiting the function of the other cells which have role in immune response. FoxP3 is a transcription factor which regulates the activation of Tregs. Our aim is to investigate the effects of IL-16 on the expression of FoxP3 which is the activation marker of Treg cells, cell apoptosis and cell death and to determine if there is a correlation between serum IL-16 levels and FoxP3 expression. For this purpose periferic mononuclear cells obtained from 30 healthy individuals were treated with IL-16 in vitro and FoxP3 levels shown to be increased by flow cytometric analysis. It has been also shown that IL-16 has no apoptotic or killing effect on Treg cells. On the other hand, apoptosis of 1% and death of 3% (approximately) of lymphocytes have been induced by IL-16. A positive correlation between serum IL-16 levels and Fox-P3 expression was found. In agreement with the literature, CD25 expression of Treg cells have shown to be increased. FoxP3 expression was found to be increased in the increased concentrations of IL-16. In conclusion this is the first in vivo study which shows the positive effect of IL-16 on FoxP3 expression. Investigation of IL-16 in diseases like atopy, allergy and autoimmunity in which immune system is insufficient or defected may contribute to the understanding of IL-16-disease and Treg-IL-16 relations.