Kreatin yüklemesinin oksijen tüketim miktarı üzerine etkisinin incelenmesi
The effects of creatine loading on oxygen uptake rate
- Tez No: 195825
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALPARSLAN ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Spor, Nutrition and Dietetics, Biochemistry, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kreatin en fazla et ve balıkta bulunan esansiyel olmayan bir besin ögesidir. Vücutta birincil olarak karacigerde, iki amino asitten, iki basamaklı bir tepkime ile olusmaktadır. Kreatin, sportif performansı arttırmak amacıyla birçok sporcu tarafından kullanılmaktadır. Kreatin yüklemesi, insanda serbest kreatin ve intramuskular fosfokreatin seviyelerini arttırabilir. Toplam kreatindeki artıs ile iliskili olarak, bazı çalısmalarda kreatin yüklemesinden sonra anaerobik ve aerobik performansta artıs oldugu bildirilmistir. Bazı çalısmalarda ise bir degisiklik saptanmamıstır. Bu çalısmanın amacı; kreatin yüklemesinin (maksimum oksijen tüketmeyi gerektiren test sırasındaki), oksijen tüketim miktarı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Kreatin yüklemesinin oksijen tüketimini azaltacagı düsünülmektedir. Kreatin yüklemesi ile, ATP resentezine fosfokreatinin daha fazla katılımı saglanıyor olabilir. Bu da oksijen tüketimine olan ihtiyacı azalabilir. Çalısmaya yas ortalaması 21.31±1.99 yıl olan denek grubundan 16, yas ortalaması 22.49±1.52 yıl olan kontrol grubundan 14 Akdeniz Üniversitesi Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu ögrencisi katılmıstır. Denek grubundaki bireylere önce plasebo olarak süt tozu verilmis, ardından kreatin yüklemesi yapılmıstır (4x5 g/gün-5gün). Her iki uygulamanın öncesinde (ön test) ve sonrasında (son test) deneklerin egzersiz sırasındaki maksimal oksijen tüketimleri, bazal oksijen tüketimleri ve karbondioksit üretimleri ile bazı parametreleri (agırlık, beden kütle indeksi, uyluk çevresi, % yag, vücut suyu, kalp atım sayısı, plazma laktat, serum kreatinin, idrar kreatinin,) ölçülmüstür. Kontrol grubuna ise herhangi bir madde verilmeden 5 gün ara ile Bruce Testi yapılmıstır. Denek grubunda kreatin yüklemesi sonucunda, beden agırlıgı, BKI, toplam beden suyu, kas kütlesi, uyluk çevresi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Creatine (Cr) is a nonessential nutrient found in high abundance in meat and fish. It is synthesized within the body, primarily in the liver, from two amino acids by a two step reaction. Cr supplementation has become a common practice among professional, elite, college students, amateur and recreational athletes with the expectation of enhancing exercise performance. It has recently been demonstrated that regimens of Cr loading can increase the intramuscular levels of phosphocreatine and primarily free Cr in humans. Associated with the increments in total Cr, some studies have reported increases in anaerobic and aerobic performance after Cr supplementation, although others have not found significiant changes. The primary aim of this study is to analyse the influnce of creatine supplementation on the rate of oxygen consumption. It is thought that creatine supplementation will reduce oxygen consumption. Through creatine supplementation, creatininephosphate may be applied to ATP resynthesis in large amounts. As a result of which the necessity for oxygen consumption lessens. 16 people, the test group, at the age of 21.31±1.99 on the average, and 14 students, the control group, at the age of 22.49±1.52 on the average, have participated in the study. To those in the test group were first given powdered milk as plasebo, then they were loaded with creatine (4x5g/day-5days). Before and after both applications (pre-test and final test), maximum oxygen consumption of the subjects during exercise, their baseline oxygen consumption and carbondioxide production and some of their parameters such as weight, body mass index, thigh circumference, fat percentage, body water, heart rate, blood lactate, blood creatinine and urine creatinine have been measured. Control group, without being given anyting, was Bruce-tested twice within 5 days. In the test group, as a result of creatine loading, ıt has been observed that body mass, body mass index, total body water, muscle mass, thigh circumference (p0.05).