Down sendromunun hızlı prenatal tanısında kantitatif floresan polimeraz zincir reaksiyonu (QF-PCR) tekniğinin kullanılması
Application of quantitative fluorescent-polymerase chain reaction (QF-PCR) technique in the rapid prenatal diagnosis of down syndrome
  1. Tez No: 195855
  2. Yazar: HATİCE KOÇAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. NURAY ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Prenatal tanı için en sık endikasyon, fetusda artmış trizomi 21 riskidir. Bu çalışmada, trizomi 21'in hızlı prenatal tanısında QF-PCR tekniğinin klinik uygulanabilirliğinin gösterilmesi amaçlandı. Ayrıca, bu teknikle trizomi tanısı koyabilmek için gerekli en az hücre sayısı ve bu değerin gebelik haftalarıyla ilişkisi değerlendirildi. 224 gebeye ait amniyon sıvısında hücre sayımı yapıldı ve gebelik haftalarına göre sınıflandırıldı.
Özet (Çeviri)
The most frequent indication for prenatal diagnosis is the risk of increased trisomy 21 in fetus. In this study, it is targeted to show that the clinical practicability of QF-PCR technique in the rapid diagnosis of trisomy 21. Also, with this technique, the minumum required number of cells in order to diagnose trisomy and the number of amniocytes in relation to the gestational week were interpreted. In 224 pregnant women's amniotic fluid cell counts were carried out and the findings were classified according to gestational week.