Ameliyat öncesi solunum egzersizlerinin ameliyat sonrası solunum fonksiyon testlerine, alınan analjezik sayısına, hastanede kalış süresine etkisi
  1. Tez No: 19592
  2. Yazar: TÜRKAN ÖZBAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEYNEP CONK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu çalışma, ameliyat öncesi egzersiz eğitiminin, ameliyat sonrası solunum fonksiyon testleri, alman analjezik sayısı ve hastanede kalış süresi üzerine etki sini araştırmak amacı ile planlanmıştır. Araştırma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'na 15 Haziran-31 Temmuz 1987 ta rihleri arasında ameliyat olmak üzere başvuran; 20 yaş ve üzerinde, elektif üst batın cerrahisi girişimleri uy gulanmış, solunum fonksiyon testleri yönünden işbirliği yapabilecek hastalar, gen il anestezi uygulanan ve acil girişim uygulanmayan 39 hasta üzerinde yapılmıştır. 39 hastanın 19'u deney grubu olarak alınmış ve araştırmacı tarafından derin soluma, öksürme, yatak eg zersizlerini içeren ameliyat öncesi planlı eğitim yeril miş, 20' i kontrol grubu olarak alınmış ve planlı eğitim verilmemiştir. Araştırmada veriler; ameliyat öncesi ilk 24 saat te solunum fonksiyon testleri, Vital Kapasite, Zorlu Ekspiratuvar "Volüm 1 saniyelik değerleri hasta ya- 69.70 tağında alınmış ve ameliyat sonrası ilk 24 saatte yine¬ lenmiştir. Alınan analjezik sayısı hesaplamasında, ameliyat sonrası ilk 72 saatte verilen analjezik sayısı hesaplan¬ mış, Hastanede kalış süresi için hasta taburcu olduk¬ tan sonra hastanede kaldığı gün sayısı hesaplanarak el¬ de edilen verilerin toplanmasında, hasta ile ilgili ta¬ nıtıcı bilgiler yüzdelik tablolar halinde, deney grubun¬ da ameliyat öncesi ve sonrası VK ve ZEV-j_ değerlendiril¬ mesinde iki eş arasındaki farkın önemlilik testi (t tes¬ ti), kontrol grubunda ameliyat öncesi ve sonrası VK, ZEV^ değerlendirmesinde iki eş arasındaki farkın önemli¬ lik testi (t testi), kontrol ve deney grubu arasında VK ve ZEVn değerlendirilmesinde iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi (t testi), kontrol ve deney gru¬ bu arasında FEV-,/VK oranlarının değerlendirilmesinde iki ortalama arasındaki farkın Önemlilik testi (t testi) uy¬ gulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda, deney gru¬ bunda VK ve ZEV-, ameliyat sonrası ortalaması kontrol grubuna göre daha az azalma görülmüştür (P ^ 0.01). Alınan analjezik sayısı I. gün aynı bulunmuş, 48 ve 72 saatlerde ise deney grubu lehine anlamlı fark sap¬ tanmıştır (P < 0.01).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of preoperative respiratory education on postoperative respiratory function, on the needs for analgesics and on the hospitalization period were assessed in patients schedueled for surgery 39 coopera tive patients over 20 years old, planned for elective upper abdominal surgery under general anesthesia were included to the study. Nineteen patients constituted the study group and were subjected to preoperative programmed education including deep breathing, coughing and bed exercises. Twenty patients served as controls and were not subjected to any educative attempt. Respiratory function tests, vital capacity (VC) forced expiratory volume at 1 second (FEY-i ) were assed to other pre and postoperatively at the bedside of the patient with a digital spirometry (Spirotron). Analgesic consumption was evaluated by counting the need for analgesics during the first 72 hours follo wing surgery. Data was collected on hospital stay from the patients chart after the patient's discharge Hospital 7273 stay was the number of days the patient was hospitalized. The results were analised statistically with the t test.