Açık kalp ameliyatı öncesi verilen solunum egzersizlerinin ameliyat sonrası dönemde gelişebilecek atelektazi ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between atelectasis may develop in the postoperative period of open heart surgery before the breathing exercises
- Tez No: 394123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN ŞENTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, açık kalp ameliyatı olacak olan hastalara ameliyat öncesi dönemde yaptırılan solunum egzersizlerinin, ameliyat sonrası dönemde atelektazi gelişimine etkisini değerlendirmek amacıyla, randomize kontrollü, yarı deneysel olarak yapıldı. Örneklemi, Ağutos 2014- Haziran 2015 tarihleri arasında bir eğitim ve araştırma hastanesinde açık kalp ameliyatı olan, 24 deney 24 kontrol olmak üzere 48 hasta oluşturdu. Veriler, Hasta Bilgi Formu, Hasta İzlem Formu ve Hasta Eğitim Broşürü olmak üzere üç araç ile toplandı. Araştırma iki aşamada yürütüldü. Araştırmayı kabul eden hastalar, servise kabül sırasında bilgilendirildi ve sonra 15 dakikalık solunum egzersizleri eğitimi verildi. İkinci aşamada ameliyat sonrası atelektazi yönünden değerlendirildi. Veriler bilgisayar ortamında yüzdelik dağılımlar, t testi, anova testi, ki kare testi, mann whitney U ve cochran's Q testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, patients with preoperative period who will be open heart operation performed breathing exercises, to evaluate the effect on the development of atelectasis postoperatively, and this randomized controlled trial was performed half experimentally. Sample has been created between August 2014-June 2015 over 24 patients and 24 experimentals who had a open heart operation in a research hospital. Data has been collected in two ways as Data Patient Information Form and Patient Follow-up Form. Research was conducted in two stages. Patients who agreed to the study, was informed during the acceptance of the service, and then was given a fifteen minute breathing exercise training to experimental group. The second stage was evaluated in terms of postoperative atelectasis. The data assessed in computer frequency distribution, t-test, ANOVA test, chi-square test, Mann-Whitney U and was assessed by Cochran's Q test.