Açik kalp cerrahisi geçiren hastalarda preoperatif solunum fizyoterapisi uygulanmasinin postoperatif arteriyel kan gazi ve solunum fonksiyon testi üzerine etkilerinin araştirilmasi
Investigation of the effects of preoperative breathing physiotherapy on postoperative arterial blood gas measurements and pulmonary function tests in patients undergoing open heart surgery
- Tez No: 374864
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜYÜKATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: Açık kalp cerrahisi geçirecek olan hastalara, preoperatif dönemde verilen solunum egzersizi eğitimleri, solunum kaslarını güçlendirerek solunumun etkinliğini artırır. Bu çalışmada, açık kalp cerrahisi geçirecek olan hastalara ameliyattan önce öğretilen solunum egzersizlerinin; ameliyattan önce ve sonra; arteryel kan gazları ve solunum fonksiyon testlerine olan etkilerini araştırdık. Materyal ve metot: Araştırma, Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğinde 15.01.2013 ile15.01.2014 tarihleri arasında açık kalp cerrahisi geçiren hastalar üzerinde yürütüldü. Çalışmanın etik kurallara uygunluğu Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Etik Kurulu tarafından onaylandı. Çalışmaya katılan tüm bireylerin aydınlatılmış onamı alındı. FEV1/FVC oranı %60'ın üzerinde olup, hemodinamik açıdan stabil ardışık 40 hasta, randomize şekilde çalışma (n=20) ve kontrol (n=20) gruplarına ayrıldı. Çalışma grubundaki hastalara, preoperatif dönemde solunum egzersizi eğitimi verildi. Postoperatif dönemde solunum egzersizleri yaptırıldı. Kontrol grubu hastalarına ise sadece postoperatif dönemde solunum egzersizleri yaptırıldı. Tüm hastalara preoperatif ve postoperatif dönemde solunum fonksiyon testi ve arteryel kan gazı analizi yapıldı. Bulgular: Aralarında anlamlı fark bulunmaksızın, çalışma grubu 5 kadın, 15 erkek, kontrol grubu ise 4 kadın, 16 erkek hastadan oluştu. Çalışma ve kontrol grubu hastalarımız yaş, cinsiyet, boy, vücut ağırlığı ve vücut yüzey alanı açısından benzer bireylerden oluşturuldu. Çalışma ve kontrol grubu hastalarımız arasında, değiştirilen damar sayısı, perfüzyonda kalma süresi, aortik kross klemp süresi ve entübasyon süresi açısından da istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Çalışma ve kontrol gruplarının, ameliyat öncesi ve sonrası dönemde, kan gazları ve solunum fonksiyon testi parametreleri açısından da anlamlı fark göstermediği tespit edildi. Tartışma: Bu araştırmada, çalışma ve kontrol gruplarının, ameliyattan önce ve sonra bakılan kan gazı ve solunum fonksiyon testi ölçümleri arasında bir fark bulunmadığı görülmüştür. Ancak çalışma grubundaki hastaların, ameliyat sonrası dönemde solunum egzersizlerini daha kolay yaptıkları gözlenmiştir. Bu nedenle ameliyat öncesi dönemde hastaların solunum egzersizi eğitimi almasının önem verilmesi gerektiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: Breathing exercise education given in the preoperative period to the patients who will undergo open heart surgery, increases the effectivity of the breathing function via strengthening the breathing muscles. In this study we have investigated the effects of preoperative breathing exercise education, given to the patients who will undergo open heart surgery, on arterial blood gas anlyses and pulmonary function tests, both before and after the surgery. Material and methods: The study was conducted on the patients who have undergone open heart surgery in the department of Cardiovascular Surgery of Bülent Ecevit University Healthcare Practice and Research Center between the dates 15.01.2013 and 15.01.2014. The compliance of the study with the ethical rules were endorsed by the Ethical Committee in Human Research of Bülent Ecevit University Healthcare Practice and Research Center. All of the patients who wwere included in the study have given their written informed consents. Fourty consequtive patients who are hemodynamically stable and have a FEV1/FVC ratio greater than 60% are randomized into a study (n=20) and a control (n=20) group. Breathing exercise education have been given to the patients in the study group during the preoperative period. Breathing exercises have been conducted during the postoperative period. Breathing exercises have been conducted on the control group of patients only during the postoperative period. All of the patients were evaluated for their arterial blood gas measurements and pulmonary function tests both pre and postoperatively. Results: The study group was composed of 5 female and 15 male patients, the control group consisted 4 female and 16 male patients, the difference between groups was to be insignificant. The study and control groups were identical regarding age, gender, height, weight and body surface area. The study and control groups did not differ significantly regarding the number of grafted vessels, perfusion time, aortic cross-clemping time and the time during entubation. The study and control groups did not differ significantly about arterial blood gas measurements and pulmonary function tests between the pre and postoperative periods. Discussion: In this study, the arterial blood gas measurements and pulmonary function test results did not differ significantly between study and control groups. However, it has been observed that the patients in the study group have performed the breathing excercises more easily than the control group. For this reason we think preoperative breathing excercise educations for patients should be emphasized in the preopertive period.