Lateral epikondilitte değişik kas gruplarının kuvveti ile ağrı arasındaki ilişki
The relationship between pain and strength of different muscle groups in lateral epicondylitis
  1. Tez No: 195923
  2. Yazar: MELTEM IŞINTAŞ ARIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİLİZ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Lateral epikondilitte degisik kas gruplarının kuvveti ile agrı arasındaki iliskiyi arastırmak amacıyla yapılan bu çalısma unilateral lateral epikondiliti olan 30 hasta ve 30 saglıklı birey üzerinde yapılmıstır. Hasta grubundaki bireylerin 25'i (%83,3) kadın, 5'i (%16,7) erkek olup, yas ortalamaları 42,97±2,22 yıldır. Kontrol grubundaki bireylerin 28'i kadın (%93,3), 2'si (%6,7) erkek olup, yas ortalaması 35,67±1,94 yıldır. Çalısmaya katılan tüm bireylere klinik degerlendirme, agrı ve kas kuvveti degerlendirmesi, lateral epikondilite yönelik özel testler ve kavrama kuvveti ölçümleri yapılmıstır. Kavrama kuvvetleri agrısız ve maksimum kavrama kuvvetleri olarak hem dirsek 90° fleksiyonda hem de tam ekstansiyonda iken ölçülmüstür. Ayrıca kavrama kuvveti ölçümü sırasında ön kol fleksör ve ekstansör kaslarına EMG ölçümü yapılmıstır. Elde edilen sonuçlar, hem grup içi, hem de kontrol grubu ile karsılastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to examine the relationship between pain and the strength of different muscle groups in lateral epicondylitis, in 30 patients who have unilateral lateral epicondylitis and 30 healthy individuals. Of the 25 patients (83.3%) were female and 5 (16.7%) were male, with the average age of 42.97+2.22 years in the study group. There were28 (93.3%) females and 2 (6.7%) males in the control group with a mean age of 35.67+1.94 years. Clinical assesment, pain and muscle strength measurements, spesific tests for lateral epicondylitis, measurements of grip strength were applied to all subjects participated in this study. Pain free and maximum grip strengths were measured when the elbow is at 90º of flexion and full extension. Superficial EMG mesurements of extansor and flexor muscles of forearms were also performed during grip strengthmeasurements. All the results were compared with and within the groups.