Hipoksiye stres proteinleri yanıtı: adrenal bezinde Hsp72
The response of stress proteins to hypoxia: Hsp72 in adrenal glands
- Tez No: 195943
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ HAYDAR DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Physiology, Medical Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Stres organizmanın homeostatik dengesini tehdit eden iç ve dıs kaynaklı etkenlerdir. Strese maruz kalındıgında organizmada genel ve hücresel bir dizi yanıt olusur. Adrenal bezi, gerek sempatik sinir sisteminin ve gerekse hipotalamus-hipofiz-adrenal aksının bir parçası olarak görev alarak organizmanın strese verdigi genel yanıtlarda merkezi rol oynar. Hücresel düzeyde strese yanıttan baslıca sorumlu olan ise sıcak soku proteinleridir (HSP). Basta sıcak stresi olmak üzere, çesitli streselere maruz kalan hücrede düzeyleri artan Hsp72 daha sonra karsılasılan streslere karsı koruyucu bir rol üstlenmektedir. Hipoksi oksijenin parsiyel basıncındaki azalma ile karakterize olup, dokuların yeterince oksijenlenmemesi doku hasarları ve hücre ölümleri ile sonuçlanan ciddi bir stres kaynagıdır. Hipoksi karsısında organizmanın strese genel yanıtı ve uyumunun saglanması için öncelikle adrenal bezinin bütünlügünün korunması gerekmektedir. Bu nedenle, hipoksik ortamda adrenal bezinde Hsp72 indüklenmesi ayrı bir önem tasır. Bu çalısma; a) hipoksi kosullarında adrenal bezinde Hsp72 düzeylerinin artıp artmayacagını ve b) sıcak stresi yolu ile Hsp72 düzeylerinin önceden arttırılması halinde ikinci bir stres olarak hipoksinin Hsp72 düzeylerini nasıl etkileyecegini incelemeyi amaçlamıstır. Çalısmada 65 adet Wistar cinsi erkek sıçan (4 aylık) kontrol (K; n=8), hipoksi (H; n=9), sıcak stresi+hipoksi (SH; n=10) ile sıcak stresinin adrenal Hsp72 düzeylerini ne sekilde etkiledigini degerlendirebilmek için gerek 15 gün ve gerekse ara günlerde dokularının incelenmesi için sıcak stresi (S; 15 gün için=8 ve sıcagı takip eden 1., 5. ve 8. günler için toplam n=25) gruplarına ayrılmıstır. Hipoksi gruplarındaki hayvanlar (H ve SH grupları) 15 gün süresince %9,7 O2 içeren ortamda barındırılmıslardır. Sıcak gruplarındaki hayvanlar (S ve SH) in vivo olarak baslangıçta 24 saat ara ile iki kez ve sonrasında da bunu takip eden 8. günde bir kez olmak üzere sıcalıgı 42ºC'ye ayarlanmıs inkübatörde 60 dakika süresince sıcak stresine tabi tutulmuslardır. Adrenal bezinde Hsp72 düzeyleri Western Blot yöntemi ile belirlenmistir. Sıcak uygulaması Hsp72 düzeylerini artırmıs ve sıcagı takip eden günlerde, 1.gün>5.gün>8.gün olarak gözlenmistir. Öte yandan, 15.
Özet (Çeviri)
Stress has been defined as various intrinsic and extrinsic factors that disturb homeostatic balance of an organism. When exposured to stress, various general and cellular responses have been seen in organism. As a part of both sympathetic nervous system and hypothalamo-pituitary-adrenal (HPA) axis, adrenal gland plays a central role in general response to stress. On the other hand, heat shock proteins (HSPs) are mainly responsible for the stress response at a cellular level. When a cell subjected to various stressors, especially heat stress, Hsp72 levels increases and protects the cell from other stressors which, in turn, cause cellular damage. Hypoxia is characterized by decreasing in partial pressure of oxygen. Tissue damage and cell death can occur as a result of insufficient oxygen delivery to tissues. To be able to sure that general response and adaptation keep working under hypoxic condition, adrenal glands needs to be protected by cellular mechanism. Therefore, Hsp72 induction in adrenal glands underwented hypoxic condition has a distinct importance. The aim of this study is to investigate a) whether Hsp72 levels in adrenal glands increase under hypoxic condition and b) If hypoxia results in additional increase in adrenal Hsp72 in animals which have elevated levels of Hsp72. Sixty-five male Wistar rats (4 months old) were randomly assigned to a control (C; n=8), hypoxia (H; n=9), hypoxia+heat stress (HH; n=10) and heat stress (HS; n=25) groups. In addition to 15th days of HS (HS15; n=8), we further divided HS group to 1 (HS1), 5 (HS5) and 8 (HS8) days following heat stress groups, to be able to show effectiveness of heat stress protocol applied. Animals assigned to both H and HH groups were housed in a chamber which contains 9.7% O2 during 15 days. Heats stress protocols were applied by keeping animals for 1hour in an temperature controlled incubator set at 42ºC. 24 Hours after first heat stress, animals underwent second heat protocol and third heat stress was applied on day 7th following second heat application. Hsp72 levels were determined by Western Blot. Heat stress resulted in increases in Hsp72 levels by timely manner (HS1>HS5>HS8). On the other hand, Hsp72 levels obtained from H, HH and HS15 were not different than control animals (p>0,0083).