Musküler distrofili olgularda motor fonksiyon ve dengedeki değişikliklerin incelenmesi.
The investigation of changes in balance and motor functions in children with muscular dystrophy.
  1. Tez No: 195966
  2. Yazar: BAHAR ARAS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE KARADUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, musküler distrofili olgularda dengenin ve zamanla dengede meydana gelen değişikliklerinin incelenmesi, denge ve motor fonksiyonlar arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Çalışmaya, Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu'na musküler distrofi tanısı ile başvuran, Vignos sınıflandırmasına göre birinci ve beşinci devreler arasında yer alan otuz olgu alındı. Olguların motor fonksiyonlarının değerlendirilmesinde eklem hareket açıklığı değerlendirmesi, kas kuvveti ölçümleri, süreli performans testleri ve fonksiyonel testler kullanıldı. Olguların denge değerlendirmesinde Berg Denge Skalası, Süreli Kalk ve Yürü Testi, Fonksiyonel Uzanma Testi ve stabilometrik platform kullanıldı. Kontrollerine düzenli olarak gelen yirmi olguda değerlendirmeler üçüncü ve altıncı aylarda tekrar edildi. Bu süre esnasında olgular uygun ev programı ile izlendi. Altı aylık takip süresinde, olgularda vücüt kütle indeksinin arttığı, 10 metre yürüme süresinin uzadığı, Fonksiyonel Uzanma Testi ile değerlendirilen öne uzanma miktarının azaldığı ve sol lateral dengenin arttığı belirlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the changes in balance and to examine the relation between balance and motor functions in subjects with muscular dystrophy. 30 subjects who referred to Hacettepe University School of Physical Therapy and Rehabilitation with the diagnosis of muscular dystrophy, who were between the stages of 1 to 5 according to Vignos Scale were included in the study. Range of motion, muscle strength, functional status evaluation and timed performance tests were done for the evaluation of motor functions. Balance evaluation were performed with Berg Balance Scale, Timed Up and Go Test, Functional Reach Test and stabilometric platform. 20 subjects who came to regular visits were re-evaluated at the third and sixth months and followed with appropriate home program. 10 meter walking time, left lateral balance and body mass index increased and the forward reach distance decreased during this six month follow up period (p0.05).