Duchenne Musküler Distrofi'li çocuklarda oromotor fonksiyonların değerlendirilmesi
Assessment of oromotor functions of children with Duchenne Muscular Dystrophy
  1. Tez No: 281214
  2. Yazar: EDİZ YILMAZ NECATİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, Duchenne Musküler Distrofi'li çocuklarda oromotor ve diğer vücut yapılarındaki tutulumların; beslenme ve yutma fonksiyonlarına olan etkilerini incelemektir. Ayrıca, yutma bozukluğuna neden olabilecek parametreler arasındaki ilişkilerin ortaya konması da bu çalışmanın ana hedeflerindendir. Çalışmaya; Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü-Yutma Bozuklukları Ünitesi'ne Duchenne Musküler Distrofi tanısıyla başvuran 25 birey alındı (yaş ortalaması 10.52±3.37 yıl). Çiğneme performanslarını karşılaştırmak için 25 kişilik bir kontrol grubu da çalışmaya dahil edildi (yaş ortalaması 11.04±1.72 yıl). Katılımcıların tümü 5 yaş ve üzerindeki bağımsız beslenen çocuklardı. DMD'li olguların öncelikle tıbbi hikayesi alındı ve aileden ?Beslenme Profili Anketi?ni doldurmaları istendi. Daha sonra Brooke ve Vignos skalaları ile fonksiyonel düzeyleri belirlendi. Prosedürün devamında baş kontrolü, oral performans, SAFE test bataryasıyla yutma fonksiyonu ve periferik oral mekanizmaları değerlendirildi. İki grubun da ?Çiğneme Video Analizi? yapıldı. Son olarak hastaların eklem hareket açıklıkları, solunum parametreleri ve oksijen saturasyon miktarları kaydedildi. Sonuçlar incelendiğinde; hastaların % 56'sında yutma bozukluğuna ait fiziksel muayene bulguları ve %52'sinde oral faz bozuklukları olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; to analyze the effect of influenced oromotor and other body components on feeding and swallowing in children with DMD. Furthermore, to exhibit the correlation between the parameters that could trigger swallowing disorders is our primary target. 25 subjects (mean age 10.52±3.37 years) who were referred to Hacettepe Univeristy Faculty of Health Sciences, Physiotherapy and Rehabilitation Department have been included to study. To compare the chewing performance, a control group which consist of 25 helathy subjects (mean age 11.04±1.72 years) was also included to study. All the participants were 5 years and/or older age, fed normally (oral) and independently. First of all, the detailed anamnesis was taken from the patients and ?Feeding Profile Questionnaire? was filled by parents. Afterwards, functional levels were evaluated by Brooke&Vignos scales. Following the procedure; clinical rating scale for head control, IOPI for tongue strength, SAFE for swallowing function, OSMSE-3 for peripheral oral speech mechanisms were assessed. To interpretatie the chewing performance, ?Chewing Video Analysis? was done to both of the groups. Last; range of motion, respiratory parameters and oxygen saturation values were recorded. When results are examined; 56 % of patients were indicating physical examination findings regarding swallowing disorders and 52 % of patients were indicating for oral phase disorders.