Hafif alzheimer hastalarına uygulanan çoklu duyusal uyaran yönteminin kognitif durum, depresyon ve anksiyete üzerine etkisi
Multi sensorial stimulation method's effect on cognition, depression and anxiety which was implemented to the mild alzheimer patients
  1. Tez No: 195982
  2. Yazar: LEYLA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURAN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Geriatri, Hemşirelik, Geriatrics, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalısma, müzik terapisi, nesne-canlı resmi boyama ve kisi-yer-zaman oryantasyonuna iliskin yapılacak müdahalelerin, kurumda kalan hafif Alzheimer hastalarının kognitif durumu, depresyon ve anksiyete düzeyleri üzerine olan etkisini incelemek amacıyla yarı deneysel olarak yapılmıstır. Arastırmanın örneklemini Ankara 75.Yıl Dinlenme ve Bakımevinde kalan ve basit rasgele örnekleme yöntemi ile belirlenen 27 hafif Alzheimer hastası olusturmustur. Çalısmanın verileri, arastırmacı tarafından hazırlanan ?Bireysel Bilgi Formu? ve ?Nesne ve Canlı Resmi Boyama Aktivitesine Katılma Çizelgesi? ile birlikte ?Standardize Mini Mental Test?, ?Yaslılar çin Depresyon Ölçegi? ve ?Beck Anksiyete Ölçegi? kullanılarak toplanmıstır. Çalısmamızın sonucunda hafif Alzheimer hastalarına uygulanan çoklu duyusal uyaran yönteminin kognitif durum, depresyon ve anksiyete üzerine olumlu etkisinin oldugu, bu etkinin çalısmanın müdahalesi bittikten 3 hafta sonra azalma egilimi ile devam ettigi saptanmıstır. Çalısmamızda tekrarlı ölçümlerde Mini Mental Test skoru arttıkça, depresyon ve anksiyete düzeyinin azaldıgı; anksiyete düzeyi arttıkça depresyon düzeyinin de arttıgı belirlenmistir. Ayrıca çalısmamızda arastırma süresi içerisinde Mini Mental Test skorunun arttıgı, depresyon ve anksiyete skorunun ise azaldıgı; özelikle kognitif alanda egitim düzeyi yüksek, hastalık sayısı az ve satranç-tavla oynayan grupta etkinin daha belirgin oldugu saptanmıstır. Çalısma sonucunda ?Çoklu Duyusal Uyaran Yöntemi?nin Alzheimer hastalarına uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Thesis in Medical Nursing Programme, Ankara, 2007. The study was conducted as semi-experimental design to the aim of examine interventions of music therapy, painting object-living being and person-place-time orientation? effect on cognitive status, depression and anxiety levels of elderly, living at the institution. The sample of the study was constituted of 27 Alzheimer patients who were selected randomly at Ankara 75. Yıl Nursing Home. The data of the study was collected by ?Individual Information Form? and ?Participation Table of the Object-Living Being Activity? which were prepared by the researchers and ?Standardized Mini Mental Test?, Geriatric Depression Scale? and ?Beck Anxiety Scale?. The conclusion of the study indicates that multi sensorial stimulation has a positive effect on cognitive situation, depression and anxiety, lasting for 3 weeks after study with declining trend. It was defined that as Mini Mental Test score was increasing, depression and anxiety score were decreasing; as anxiety level was increasing, depression level was also increasing at the repeated measures. Besides as to time Mini Mental Test score was increasing; depression and anxiety level were decreasing; the effect of the study was certain at the group particularly for the cognitive domain with high educational level, low disease, playing chess-backgammon games. At the result of the study it was suggested that ?Multi Sensorial Stimulation Method? can be implemented to the Alzheimer patients.