Klas v kavitelere değişik yöntemlerle uygulanan cam iyonomer kaide simanın dentin mikrosertliğine ve adaptasyonuna etkisinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro evaluation of microhardness of dentin and dentin-glass ionomer cement interface after different glass ionomer cement application methods
  1. Tez No: 196015
  2. Yazar: SEÇKİN SÜSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ MENTEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Fluorid içeren cam iyonomer simanların mineye etkisi bilinmekle birlikte, dentindeki etkilerinin incelendigi çalısmalar sınırlı sayıdadır. Arastırmadaki amacımız, kaide maddesi olarak kullandıgımız cam iyonomer simanın, uygulanması öncesinde farklı dentin düzenlemelerinin altındaki dentinin sertligine ve cam iyonomer siman ile dentin ara yüzü topografisine etkisini in vitro olarak incelemektir. Çalısmanın in vitro kısmında 20 adet cerrahi operasyonla çekilmis tamamen enklüze ve çürüksüz yirmi yas disleri kullanıldı. Dislerin vestibül ve lingual yüzeylerinde uzunlugu 5 mm, genisligi 3 mm, derinligi 4 mm olan Klas V kaviteler olusturuldu. Hazırlanan her kavite kendi içinde iki gruba ayrıldı ve böylece her dis için 4 ayrı grup meydana getirildi. A grubunda kavite tabanına, dentinin üzerine cam iyonomer siman direkt olarak 2 mm kalınlıkta olacak sekilde uygulandı. B grubunda dentine, % 10'luk poliakrilik asit 10 saniye uygulandı. Yıkanıp, kurutulduktan sonra dentinin üzerine cam iyonomer siman 2 mm kalınlıkta olacak sekilde yerlestirildi. C grubunda dentine, % 37'lik ortofosforik asit 10 saniye uygulandı. Yıkanıp, kurutulduktan sonra dentinin üzerine cam iyonomer siman 2 mm kalınlıkta olacak sekilde yerlestirildi. D grubunda (kontrol grubu) dentine kaide uygulanmadan direkt olarak % 37'lik ortofosforik asit 10 saniye uygulandı. Yıkanıp, kurutulduktan sonra dentinin üzerine bonding ajanı ve ısıkla sertlesen kompozit dolgu maddesi yerlestirildi. Örneklerin 10 tanesi bir ay, diger 10 tanesi üç ay boyunca deiyonize suda bekletildi. Bekleme süreleri dolan örnekler bölme islemine tabii tutuldu. Cam iyonomer simana komsu dentin sertligi Vickers yöntemiyle ölçüldü. Mikrosertlik ölçümleri, cam iyonomer simandan 20 ?m, 300 ?m ve 600 ?m uzaklıkta her bölge için dokuz adet olmak üzere yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this investigation was to evaluate the effect of various applications of glass ionomer cement (GC) on dentin microhardness and GIC-dentin interface, in class V cavities, in-vitro. Twenty extracted caries-free human third molars were used in this study. Class V cavities (5 x 3 x 4mm) were prepared both on the buccal and lingual sides of each specimen using a diamond bur. Each cavity was divided into two and four groups were designed for each tooth. In group A GIC was directly applied over dentin. n the groups B and C, dentin was conditioned either with 37% ortophosphoric acid or 10% polyacrylic acid for 10 seconds and 2 mm thick GIC was applied. Group D was left without GIC base material as a control. All cavities were then covered with a dentin bonding agent and a hybrid composite. Ten specimens stored in de-ionized water for one month and the other ten for three months. The cavities were then sectioned bucco-lingually. The microhardness of the dentin was measured adjacent to GIC with Vickers hardness apparatus. For each zone nine indentions were applied at a distance from GIC 20?m, 300?m, 600?m.