Deneysel olarak intraabdominal sepsis oluşturulan ratlarda Amiodaron'un böbrekler üzerine koruyucu etkilerinin incelenmesi
Investigati̇on of Amiodarone's protective effects on the kidney in a rat model of cecal li̇gati̇on and puncture-induced sepsi̇s
  1. Tez No: 361414
  2. Yazar: ONUR YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKGÜN ORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Sepsis, enfeksiyonun tüm vücutta yaygın inflamatuvar yanıt oluşturduğu ciddi bir tıbbi durumdur. Bu kompleks patolojinin sonucunda ciddi hipotansiyon, metabolik asidoz, organ hasarı, multiple organ yetmezliği akut respiratuvar distres sendromu/ Akut akciğer hasarı ve ölümle sonuçlanabilen değişik sonuçlar gözlenebilir. Amiodaron kalp hücrelerinde etkili nonkompetetif α- ve β-adrenergic bloker ve multi kanal bloker özelliği olan klas III anti aritmik ajandır. Ventriküler ve suppraventriküler taşiaritmilerin geniş varyasyonlarında kullanılan etkili anti aritmiktir, özellikle yüksek riskli hayatı tehdit eden ventriküler taşiaritmilerlerde altın standart olarak değerlendirilir. Bu çalışmada biz Amiodaron'un eksperimental olarak oluşturulmuş çekal ligasyon puncture modelinde rat böbrek dokusu üzerindeki koruyucu etkisini inceledik. Her bir grupta 20 rat bulunan beş grup rat kullanıldı. Grup I: Sham-opere edilmiş kontrol grup, Grup II: 50 mg/kg amiodaron verilmiş kontrol sağlıklı grup, Grup III: Çekal ligasyon perforasyon oluşturulan grup, Grup IV: 25 mg/kg amiodaron verilmiş çekal ligasyon perforasyon oluşturulan grup, Grup V: 50 mg/kg amiodaron verilmiş çekal ligasyon perforasyon oluşturulan grup. Batınlar traşlandı, daha sonra periton açıldı. Diafram ekspoze edildi, abdominal organlar ve çekum izole edildi ve ileoçekal valvin hemen distalinden 3/0 ipek sütür ile ligasyon yapıldı. İki adet delik mezenterin aksi yönünde çekumda ligasyon yerinin distalinde 22 numara iğne ile oluşturuldu. Çekum batına batına yerleştirildi. 16 saat sonra tüm gruplar sakrifiye edildi ve böbrekler ve kan örnekleri histopatolojik ve biyokimyasal analizler için alındı skorlama ve değerlendirme yapıldı. Serum sitokin seviye ölçümleri, ELISA ve oksidan/ antioksidan enzim ölçümleri ile yapıldı. SPSS 19.0 sürümü istatistik paket programı ile one-way ANOVA kullanılarak yapıldı. Çekal ligasyon ve puncture grubunda çok ciddi inflamatuvar hücre infiltrasyonları tüm periferal ve interstisiyel bölgelerin vasküler yapılarında mevcuttu. Hiperkromatik nükleuslu ve eozinofilik sitoplazmalı pek çok sayıda nekrotik hücre mevcuttu. Sham ve Amidaron gruplarında hiçbir histopatolojik anormallik mevcut değildi. Düşük doz ve yüksek doz Amidaron kullanılan çekal ligasyon ve puncture grupları mukayese edildiklerinde 50 mg/kg Amiodaron+CLP grubunda, 25 mg/kg Amiodaron+CLP grubuna göre çok daha ciddi oranda enflamasyonun gerlimeiş olduğu görüldü. Tüm gruplar içerisinde en düşük enflamasyon skoru 50 mg/kg Amiodaron+CLP grubunda mevcuttu. Histopatolojik skorlar ve değerlendirme sonuçları biyokimyasal analiz sonuçları ile uyum içerisindeydi. Sonuçlarımız göstermektedir ki Amiodaron kullanımı oksidatif sitresi ve sitokin etkisini engellemektedir ve sepsis durumunda böbrek dokusunu korumaktadır. Bu perspektif ile bakıldığında Amiodaron'un antiaritmik kimliğinin dışında farklı bir pleitropik bir etkisinin olması gerekmektedir. Bu çalışma ratlarda yapılmış deneysel bir çalışmadır. Klinik perspektifle bakıldığında daha başka doz bağımlı ve zaman bağımlı çalışmlarında yapılması zorunludur. Anahtar Kelimeler; Amiodaron, Rat, Polimikrobial Sepsis, Akut Böbrek Hasarı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sepsis is a serious medical condition that is characterized by a whole-body inflammatory state and the presence of a known or suspected infection. Results of this complex pathophysiology can be watched in different ways such as serious hypotension metabolic acidosis, tissue damage and multiple organ failure, acute respiratory distress syndrome /acute lung injury, and even death. Amiodarone is a class III antiarrhythmic agent, a multichannel blocker, and anoncompetitive α- and β-adrenergic blocker in cardiac cells. Amiodarone is an effective antiarrhythmic and is used to treat a wide variety of ventricular and supraventricular tachyarrhythmias especially considered the gold standard for the pharmacological treatment of life-threatening ventricular tachyarrhythmias in high-risk patients The present study aimed to determine whether amiodarone was protective against experimentally induced cecal ligation and puncture sepsis in rat kidney tissue. Five groups of rats were used,each composed of 20 rats: (1) the sham-operated control group; (2) the CLP group; (3) the 25-mg/kg amiodarone-treated control healthy group; (4) the 50-mg/kg amiodarone-treated CLP group; and (5) the 50-mg/kg amiodarone-treated CLP group. The abdomen was shaved and then the peritoneum was opened. Once the diaphragm exposed the abdominal organs, the cecum was isolated and ligated with a 3/0 silk ligature just distal to the ileocecal valve. Two punctures were made twice on the opposite side of the mesentery with a 22-gauge needle through the cecum distal to the point of ligation, and the cecum was returned to the peritoneal cavity. All groups were sacrificed 16 h later, and kidney and blood samples were analyzed histopathologically and biochemically. Data for the serum cytokine levels measured by ELISA and oxidant and antioxidant enzymes were subjected to one-way ANOVA using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS version 19.0) software. In the cecal ligation and puncture group there were serious inflammatory cell infiltrations located at both peripheral and interstitial areas of the vascular structure. There were many necrotic cells which had hyperchromatic nucleus and eosinophilic cytoplasm. There were no histopathological abnormalities in the sham+amiodarone group. When histopathological changes were evaluated in both low-dose and high-dose amiodarone+CLP application groups, amiodarone 50 mg/kg reduced the inflammation stronger than the amiodarone 25 mg/kg dose. The CLP+amiodarone 50 mg/kg group had the lowest inflammation score among CLP groups. Histopathological scores and examinations were in accordance with the biochemical results. Our results indicate that administration of amiodarone prevented oxidative stress and cytokine action and protected kidney tissue during sepsis cascade. From this perspective, amiodarone should be assessed with its different pleiotropic actions, not with its antiarrhythmic identity. This is an experimental study on rats, and for clinical perspective, dose-dependent and time-dependent studies should be performed. Key Words : Amiodarone, Rat, Polymicrobial Sepsis, Acute Renal Injury,