Plazmada okside protein tayini
Determination of oxidized plasma protein
- Tez No: 196036
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERMİN SAVAŞ TETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Protein oksidasyonu, proteinlerin direkt olarak reaktif oksijen türleriyle veya indirekt olarak oksidatif stresin ikincil ürünleriyle indüklenmesi ile meydana gelen kovalent modifikasyon olarak tanımlanır.Kloramin-T radikal olmayan singlet oksijenin (O21) kaynağıdır. Bu çalışmada, in vitro Kloramin-T oksidatif sistemine maruz bırakılan kan plazmasında meydana gelen bazı modifikasyonlar analiz edildi. 10 sağlıklı gönüllü bu çalışmaya dahil edildi. Plazmanın 20 mM/L kloramin-T ile 37oC ve 10 dakika süre ile inkübasyona tabi tutulmasının sonuçları değerlendirildi.Doğal kan plazma proteinleri ve modifiye plazma proteinlerinin total protein düzeyleri arasındaki farklılıklar ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Determination of oxidized plasma proteinProtein oxidation is defined as the covalent modification of a protein induced either directly by reactive oxygen species or indirectly by reactions with secondary products of oxidative stress.Chloramin-T is a source of non-radical singlet oxygen (O21). In this study, we analysed some modifications in vitro exposure of blood plasma to chloramin-T oxidative system upon. Ten healthy volunteers were recruited for the study. Treatment of plasma chloramin-T oxidative system was evaluated in 20mM/L chloramin-T, 10 minute incubation times at 37oC .Total protein levels were measured to find the differences between native blood plasma proteins and modified plasma proteins.