Psoriazis hastalarındaki aterotrombotik belirteçler
Atherothrombotic markers in psoriasis patients
- Tez No: 260478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. GÖRKEM MUNGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Psoriazis kronik, tekrarlayan ataklarla seyreden, eritemli-skuamlı plaklarla karakterize inflamatuvar bir cilt hastalığıdır. Toplumda %1-3 oranında görülür. Epidemiyolojik çalışmalarda psoriazis hastalarında kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle meydana gelen ölümlerin normal populasyondan daha sık olduğu gösterilmiş ve bu durum hastalardaki artmış tromboz riski ile açıklanmıştır. Bu çalışmada, psöriazis hastalarındaki yüksek aterotromboz riskinin nedenlerinin açıklanmasına ve bunların önlenebilmesi için geliştirilebilecek yeni tedavi yaklaşımlarına katkıda bulunmayı amaçladık. Çalışmaya 33 psoriazis hastası ve 35 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu dahil edildi. Psoriazis kesin tanısı, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi, Dermatoloji Anabilim Dalı tarafından fizik muayene bulguları ile konuldu. Hasta ve kontrol gruplarında: plazmada; homosistein, fibrinojen, D-dimer, antitrombin III (AT III), protein C, protein S ve serumda; asimetrik dimetilarginin (ADMA), paraoksonaz (PON), nitrik oksit (NO), folik asit, B12 vitamini, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, total kolesterol, trigliserit, apolipoprotein A1, apolipoprotein B, lipoprotein (a) ve high sensitive C-reaktif protein (hs-CRP) düzeyleri ölçümü yapıldı. İstatistiksel değerlendirme SPSS (versiyon 13.0) programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic and recurrent inflammatory skin disease characterized by erythematous and squamous plaques, occurs in 1 to 3% of the population. Deads due to cardiovascular disorders more frequent in psoriasis patients than normal population was shown in epidemiological studies and this situation was explained with elevated rates of thrombosis risks of patients. We aimed in this study, contribute to explaining of reasons of high atherothrombosis risk and development new treatment strategies that could prevent these risk factors. 33 psoriasis patients and 35 healthy participants as a control group included in this study. Psoriasis was diagnosed with physical examination by Zonguldak Karaelmas University Faculty of Medicine, Department of Dermatology. Homocysteine, fibrinogen, D-dimer, antithrombine III (AT III), protein C and protein S levels were measured in plasmas and asymmetric dimethylarginine (ADMA), paraoxonase (PON), nitric okside (NO), folic acid, vitamine B12, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, total cholesterol, triglyceryde, apolipoprotein A1, apolipoprotein B, lipoprotein (a) ve high sensitive C-reaktive protein (hs-CRP) levels were measured in serums of the patient and control groups. SPSS (version 13.0) program was used for statistical interpretation.