10-13 yaş çocuklarda, sosyo-ekonomik yapının fiziksel aktivite ve fiziksel uygunluk düzeyine etkisi.
Effect of the socio-economical structure on the physical activity and fitness level of the children aging between 10 -13.
- Tez No: 196047
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİH PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalısmadaki amacımız; Sosyo-ekonomik düzeyin fiziksel aktivite ve fiziksel uygunluk düzeyi üzerine etkisini arastırmaktır. Çalısmaya 10-13 yasları 57 erkek, 56 kız toplam 113 ilkögretim ögrencisi katılmıstır. Çocukların Fiziksel Aktivite Düzeyleri (FAD) Bouchard'ın FAD kaydı anketi kullanılarak tespit edilmistir. Anket sonucuna göre FAD puanları, günlük kalori harcaması(kcal) ve bazal metabolik oranları belirlenmistir. Fiziksel Uygunluk Düzeyleri (FUD) ise Eurofit test bataryası kullanılarak tespit edilmistir. Sosyo-ekonomik düzeyleri anket formu kullanılarak belirlenmistir. Bu belirlemede gelir düzeyi esas alınmıs ve katılımcılar asgari ücret, orta düzey gelir ve yüksek gelir gurubu olarak sınıflandırılmıstır. Sosyo-ekonomik düzey grupları ile fiziksel uygunluk ve fiziksel aktivite parametreleri arasındaki farklılıklar varyasn analizi ve bagımsız grup T testi ile hesaplanmıstır.
Özet (Çeviri)
Our goal of this study is to research the effect of the socio-economical structure on the level of physical activity and physical Fitness. 113 children, 57 boys and 56 girls, aging between 10 and 13 participated in this study. Bouchard?s survey on Physical Activity Level (PAL) was used to determine Physical Activity Level of the children. As to the survey results, the PAL points determined daily calorie rate (kcal) and minimum metabolic rates. On the other hand, Physical Fitness Level (PFL) was tested via Eurofit testing battery. Level of income was predicated on this determination, and the participants were classified in groups of minimal wage, middle-bracket income and upper income. Analyze assuming differences between socio-economical level groups and parameters of physical activity and fitness and the independent group were estimated via T test.