İnfertil çiftlerde evlilik uyumu ve depresif durumun in vitro fertilizasyon-embriyo transferi (IVF-ET) sonuçlarına etkisi
The effect of marital adjustment and depressive mood in infertile couples on the results of in vitro fertilization-embryo transfer (IVF-ET)
- Tez No: 196099
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE YILDIZ ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma; infertil çiftlerde evlilik uyumu ve infertiliteye bağlı yaşanan depresifdurumunun, In Vitro Fertilizasyon (IVF) ve Embriyo Transferi (ET) sonuçlarına etkisinibelirlemek amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve karşılaştırmalı olarak planlanıpuygulanmıştır.Çalışma; Sağlık Bakanlığına bağlı bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin ÜremeyeYardımcı Tedavi Merkezine IVF-ET tedavisi için başvuran çiftlerde gerçekleştirilmiştir.Çiftler infertilite nedenine göre, her grupta 35 çift olmak üzere, Kadın Faktörlüİnfertilite Grubu (KFİ), Erkek Faktörlü İnfertilite Grubu (EFİ) ve Nedeni Bilinmeyenİnfertilite Grubu (NBİ) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır.Verilerin toplanmasında; 30 sorudan oluşan Vaka Tanılama Formu, 32 maddelik ÇiftUyum Ölçeği (ÇUÖ), 21 maddelik Beck Depresyon Envanteri (BDE), tedavi sürecini vetedavinin sonucunu takip etmek amacıyla Vaka Takip ve Tedavi SonucunuDeğerlendirme Formu kullanılmıştır. Verilerin toplanması iki aşamada, araştırmacıtarafından gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS programında uygun istatistikselyöntemlerle değerlendirilmiştir.Bulgularımızda; kadınların 31-35 yaş arasında dağılım gösterdiği ve yaş ortalamasının31.67±4.83 olduğu, erkeklerde ise çoğunluğun 36 yaş ve üzerinde olup yaşortalamasının 35.12±5.10 olduğu, her üç grupta da kadın ve erkeklerde ilkokul mezunuolanların, çoğunlukta olduğu saptanmıştır.İnfertilite faktörüne göre gruplara ayrılan çiftlerin, ÇUÖ toplam puan ortalamalarınınbirbirine çok yakın olduğu, ancak BDE toplam puan ortalamasının üç grupta dakadınlarda (özellikle KFİ grubundaki kadınlarda) erkeklerden daha yüksek olduğubulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was planned and carried out in a definitive, sectional and comparativemanner in order to determine the effect of marital adjustment and depressive moodconnected to infertility in infertile couples on the results of In Vitro Fertilization (IVF)and Embryo Transfer (ET).The study was carried out on the couples who applied to an Assistant ReproductionTreatment Center of a Training and Research Hospital affiliated to the Ministry ofHealth, for IVF ? ET treatment. The couples were separated into 3 groups according tothe reasons for infertility, as Infertility Group with Female Factor, Infertility Group withMale Factor and Infertility Group with Unknown Reasons and each group involved 35couples.While collecting the data, Case Definition Form comprising 30 questions, DyadicAdjustment Scale (DAS) of 32 articles, Beck Depression Inventory of 21 articles andthe Form for Case Follow-up and Evaluation of Treatment Result aimed at monitoringthe treatment process and the result of the treatment, were used. The data were collectedin two phases by the researcher. The collected data were evaluated by appropriatestatistical methods in the SPSS program.We determined in our findings that the women were in a range of age of 31 to 35 andthe average age was 31.67±4.83 and the age of men was mostly 36 and over and theaverage age was 35.12±5.10 and elementary school graduates were in majority in allthree groups.It was found that the DAS total point averages of the couples which were separated intogroups according to infertility factor were quite similar however, BDI total pointaverage was higher in women than men in all three groups (particularly in the women inthe Infertility Group with Female Factor).