Erkek kaynaklı infertilite tanısı almış çiftlerde kaygı ve depresyon belirtileri, evlilik uyumu ve cinsel işlev bozuklukları
Symptoms of anxiety and depression, marital adjustment and sexual dysfunction in couples diagnosed with male factor infertility
  1. Tez No: 278768
  2. Yazar: ELÇİN ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı; birincil infertilite nedeni ile infertilite kliniklerine başvuran çiftlerden, erkeklerden kaynaklanan infertilite tanısı alan çiftlerle, sağlıklı çocuğu olan çiftlerin, infertilitenin psikolojik etkileri ve bunun evlilik ilişkisi, cinsel işlev üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır.Bu çalışma için hazırlanan anket; İstanbul Tüp bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Üremeye Yardımcı Tedavi Ünitesine Şubat 2009-Şubat 2010 tarihleri arasında başvuran ve tedavi görmekte olan erkek kaynaklı infertilite tanısı almış, 24-45 yaş arası 56 infertil çifte ve üreme problemi olmayan, 24-45 yaş arasında 48 çifte uygulanmıştır. İnfertil tanısı almış grup araştırma, üreme problemi olmayan grup ise karşılaştırma grubu olarak ayrılmıştır.Araştırma ve Karşılaştırma grubuna bu çalışma için hazırlanmış sosyo-demografik veri formu, FSFI (Kadın Cinsel Fonksiyon İndeksi), IIEF (Ereksiyon İşlevi Uluslar arası Değerlendirme Formu), BDE (Beck Depresyon Envanteri), STAI (Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği) uygulandı.Anketten elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17,0 programında analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiksel metotları frekans, yüzde, ortalama, standart sapma ve hipotez testleri için bağımsız örneklemli t ? testinden faydalanılmıştır.IIEF alt ölçeklerinden Erektil Fonksiyon puanları, Karşılaştırma ile infertil grup arasında karşılaştırıldığında, anlamlı bir fark bulunamamıştır ve her iki grupta da erektil fonksiyon puanları orta düzeyde erektil işlev bozukluğuna işaret etmektedir. İnfertil grup erkeklerin Orgazmik Fonksiyon, Cinsel İstek, İlişki Tatmini ve Genel Tatmin düzeyleri karşılaştırma grubu erkeklere göre anlamlı ölçüde düşük bulunmuştur.Bu çalışmada, araştırma grubu kadınları daha istekliydiler. Araştırma grubunda lubrikasyon ve ağrı alt ölçek puanları karşılaştırma grubu kadınlara göre anlamlı ölçüde daha düşüktü. Her iki grup kadında cinsel işlev bozukluğu oranı benzerdi.Erkek kaynaklı infertilite tanısı almış grubun evlilik uyumları düşük bulunmuş ve BDE puanları depresyona işaret etmese de karşılaştırma grubundan anlamlı ölçüde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca araştırmaya alınan çiftlerde durumluk ve sürekli kaygı puanları benzerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the psychological effects of infertility and its effects on marital relationship and sexual function through using couples who have applied to the infertility clinics due to primary infertility, who were diagnosed as male factor infertile and healthy couples with child(ren).The survey prepared for this study was applied to 56 infertile couples who applied to the İstanbul Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Üremeye Yardımcı Tedavi Ünitesi (İstanbul In Vitro Fertilization and Women?s Health Center Assisted-Reproduction Treatment Unit) between February 2009 and February 2010 who were diagnosed as male factor infertile and currently receives treatment (ages between 24 and 45) and to 48 couples with no reproduction problem (ages between 24 and 45). The groups were separated as follows: the group diagnosed as infertile was the treatment group, the group with no reproduction problem was the control group.Data of the research was obtained by using a Socio demographic data form, FSFI (Female Sexual Function Index), IIEF (The international Index of Erectile Function), BDI (Beck Depression Inventory), STAI (State-Trait Anxiety Inventory).Data obtained from the survey was analyzed through using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17,0 software. Descriptive statistical methods frequency, percentage, average, standard deviation and independent sample t-test for the hypothesis tests were used in evaluating the data.No significant difference was found between the control and the infertile group in terms of Erectile Function scores, one of the subscale of the IIEF; and in both groups, the erectile function scores indicate a middle-level erectile dysfunction. Orgasmic Function, Sexual Desire, Relationship Satisfaction and General Satisfaction levels of men in infertile group were found significantly lower than men in control groupIn our study, it was determined that there are sexual dysfunctions in women of both groups in desire, arousal, orgasm functions, and that the treatment group women also have dysfunction in lubrication and pain functions.The marital adjustment of the group diagnosed as male factor infertile was found low, and while their BDI points don?t indicate depression, it was determined it is meaningfully higher than the control group. Furthermore, state and trait anxiety points of the couples showed similarity.