İnfertil çiftlerde algılanan sosyal desteğin infertilite ile ilişkili stres ve evlilik uyumu üzerine etkisi
The impact of the levels of perceived social support in infertile couples on stress related with infertility and marital adjustment
  1. Tez No: 225335
  2. Yazar: NURDAN EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET COŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, infertil çiftlerin algıladıkları sosyal destek düzeyinin infertiliteye ilişkin yaşadıkları psikososyal sorunlar, stres düzeyi ve evlilik uyumları üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Ek olarak mevcut ölçeklerin bu süreçte yaşanan sorunları değerlendirmede yetersiz kalacağı düşünüldüğünden bu alana özgü bir ölçek olan Fertilite Sorunu Envanteri'nin (FSE) kullanılması ve bu ölçeğin geçerlilik-güvenilirliğinin ilk verilerinin elde edilmesi planlanmıştır. Çalışmaya 104 infertil çift ve kontrol grubu olarak sağlıklı ve çocuklu 44 çift dahil edilmiştir. Kontrol grubuna HAD (Hastane anksiyete depresyon), ÇBASDÖ (çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği) ve ÇUÖ (çiftler uyum ölçeği) ve infertil grubuna bu ölçeklere ek olarak FSE verilmiştir. Çalışmanın sonuçları Fertilite Sorunu Envanteri Türkçe uyarlamasının bütün halinde güvenilir olduğunu göstermektedir. İnfertilite grubu kadınlar, infertil erkeklere göre daha fazla psikososyal bozulma ve evlilik uyumunda düşme bildirseler de bu kontrol grubundan farklı değildir. Genel olarak, infertil çiftlerde evlilik uyumu arttıkça depresyon ve anksiyete düzeyinin düştüğü, aileden algılanan sosyal desteğin evlilik uyumu üzerine olumlu etkisinin olduğu ancak kadınların eşleriyle olan iletişimi azaldıkça aileden algıladıkları sosyal desteğin arttığı görülmüştür. Erkeklerin sosyal destek düzeyi kadınlara göre düşük ve bu artan anksiyete düzeyleri ile de ilişkilidir. Bu sonuçlar infertil çiftlerde psikososyal sorunların bu alana özgü ölçeklerle değerlendirilmesinin önemine, çiftlere sağlanacak psikososyal desteğin ve bu hizmet içinde sosyal destek sistemlerinin harekete geçirilmesinin özellikle de erkekler üzerindeki olumlu etkilerinin olabileceğine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to assess and evaluate the impact of the levels of perceived social support in infertile couples on stress related with infertility and marital adjustment. In addition, it was planned to investigate the reliability and validity of the Turkish version of Fertility Problem Inventory (FPI). The study included 104 couples with primary or secondary infertility and 44 healthy couples with children for the control group. Control group was given the Hospital Anxiety Depression Scale (HADS), Dyadic Adjustment Scale (DAS) and Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS). Infertile group was given HADS, DAS, MSPSS and also Fertility Problem Inventory. The study results indicate that the Turkish version of FPI provides a reliable and valid measure for all indicators. Women in infertile couples reported greater psychological symptoms and more decreased marital adjustment than men in infertile couples; but the couples did not show any significant difference with those in control groups regarding these parameters. It was determined that, in general, while marital adjustment in infertile couples increases, depression and anxiety levels decrease. It was also observed that perceieved social support from the family has a positive effect on the marital adjustment. The perceived social support level in men in infertil couples is lower than women in the same group, and this outcome is also related with the increasing anxiety in men. These results showed that psychosocial problems in infertile couples should be evaluated with specific scales. Psychosocial support which will be given to infertile couples and motivating social support systems while providing this service would have positive effects especially on men.