Serebral palsili çocuklarda denge eğitimi
Balance training in the children with cerebral palsy
  1. Tez No: 196107
  2. Yazar: MİRAY GÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DEMET OFLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Serebral palsi, gelisimini sürdüren beyinde olusan ilerleyici olmayan, kalıcı hareket ve postür bozuklugudur. Serebral palsideki önemli problemlerden biride denge kontrolünün azalmasıdır. Bu çalısmanın amacı serebral palsili çocuklar ile saglıklı çocukları denge kontrolü açısından karsılastırmak ve serebral palsili çocuklarda denge kontrolünün arttırılmasıdır. Çalısmaya 5-14 yas arası 20 saglıklı çocuk ve 20 serebral palsili çocuk dahil edildi. Çalısma grubu rehabilitasyon ve ev egzersiz programı grubu olarak ayrıldı. Bu gruplarda kendi arasında degerlendirildi. Rehabilitasyon grubu haftada 3 gün 8 hafta boyunca tedaviye alındı. Ev egzersiz programı grubuna ise egzersizler ögretildikten sonra ayda bir takip edildi. Çalısma ve kontrol grubundaki çocuklar tek ayak üzerinde denge testi, tek ayak üzerinde ve çift ayak üzerinde zıplama testi, Kaba Motor Fonksiyon Ölçümü (KMFÖ), Berg Denge Testi, Timed up&Go Testi ve bilgisayarlı denge testi ile degerlendirildi. Çalısma grubundaki rehabilitasyon ve ev egzersiz programı grubu hem tedavi öncesi hem tedavi sonrası aynı parametrelerle degerlendirildi. Gruplar yas ve cinsiyet dagılımı açısından birbirine benzerdi. (p>0.05). 8 hafta sonunda serebral palsi grubunda tek ayak üzerinde denge, KMFÖ, Berg Denge Testi ve Timed up&Go testleri skorlarında baslangıca göre anlamlı farklılık bulundu. (p0.05). Rehabilitasyon ve ev egzersiz programı grubunda tek ayak üzerinde denge, KMFÖ, Berg Denge Testi ve Timed up&Go testleri skorlarında baslangıca göre anlamlı farklılık bulundu. (p0.05). Bilgisayarlı denge testinde baslangıca göre rehabilitasyon grubunda sapma ve salınım genisliginde anlamlı degisiklik saptandı (p0.05). Ev egzersiz programı grubunda bilgisayarlı denge testleri skorlarında baslangıç skorlarına göre anlamlı farlılık bulunmadı. (p>0.05) Sonuç olarak; denge egitimi serebral palsili çocuklarda postür ve denge kontrolünü arttırmakta, stabilizasyonu saglamaktadır. Serebral palsi'de denge egitiminde uygulanan rehabilitasyon programı ev egzersiz programına göre daha etkilidir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Serebral palsi, denge, rehabilitasyon, postür.
Özet (Çeviri)
Cerebral palsy, which is formed in developing brain, is a permanent movement and posture defeat. Balance control decreases with cerebral palsy and it is an important problem. The purposes of this study are to compare balance contol between children with cerebral palsy and healty children and increase balance control in children with cerebral palsy. Twenty healty children and twenty children with cerebral palsy aged 5 to 14 year were included in this study. The study group parted into rehabilitation and home exercise programme?s group. This groups were evaluated between themselves. The rehabilitation group was worked 3 times weekly for 8 weeks. Exercises were taught to home exercise programme?s group and then they were followed once a month. The rehabilitation group and the home exercise programme?s group were evaluated by single leg stance test, single leg and double leg jumping test, Gross Motor Function Measurement (GMFM), Berg Balance Test, Timed up&go test and computerized balance test. The rehabilitation group and the home exercise programme?s group were evaluated with same parameters before treatment and after treatment. Two groups were similar in terms of age and sex (p>0.05) at the end of 8 weeks,cerebral palsy group showed sifnificant improvement in single leg stance test, Gross Motor Function Measurement (GMFM), Berg Balance Test, Timed up&go test and computerized balance test (p0.05). The rehabilitation and home exercise programme?s groups showed significant improvement in single leg stance test, Gross Motor Function Measurement (GMFM), Berg Balance Test, Timed up&go test (p0.05). The rehabilitation group showed significant improvement in deviation and sway width (p0.05). As a result; balance trainig increases posture and balance control, provides stabilization in the children with cerebral palsy. The rehabilitation programme is more effective than home exercise programme in children with cerebral palsy. KEY WORDS: Cerebral palsy, balance, rehabilitation, posture.