Acil cerrahi yoğun bakım ünitesine transfer edilen travma hastalarında nozokomiyal pnömoni gelişimine ilişkin risk faktörlerinin incelenmesi
Study of risk factors of the nosocomial pneumonia infections in trauma patients who are transferred to the intensive care unit of the emergency surgery department
  1. Tez No: 196119
  2. Yazar: MERAL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ ŞELİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalısma, acil cerrahi yogun bakım ünitesine transfer edilen travma hastalarında nozokomiyal pnömoni gelisimine iliskin risk faktörlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve karsılastırmalı olarak yapıldı. Arastırmanın evrenini, stanbul Üniversitesi stanbul Tıp Fakültesi Travma ve Acil Cerrahi Servisi, Acil Cerrahi Yogun Bakım Ünitesine transfer edilen 90 hasta olusturdu. Arastırmanın evreni örneklemi teskil etmektedir. Arastırmaya evrendeki sayıya ulasılana kadar devam edilmistir. Örnekleme, 18 yas ve üzerinde olan, hastaneye basvurusunda herhangi bir pnömoni bulgusu olmayan, hastaneye basvurusundan 48 saat geçen, acil cerrahi yogun bakım ünitesinde travma nedeniyle tedavi gören 90 hasta alındı. Arastırmada veriler veri toplama formu ile toplandı. Bulguların degerlendirilmesinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 10.0 programı kullanıldı. Çalısma verileri degerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart sapma) yanısıra niceliksel verilerin karsılastırılmasında normal dagılım gösteren parametrelerin gruplar arası karsılastırmalarında student t testi kullanıldı. Niteliksel verilerin karsılastırılmasında ise Ki-Kare testi ve Fisher's Exact Ki-Kare testi; ODDS risk analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the risk factors for nosocomial infections in the trauma patients, who are transferred to the Emergency Surgery Intensive Care Unit. The investigation is based on the patiens who are transferred to the Trauma and Emergency Surgery Clinic of Istanbul Faculty of Medicine in the University of Istanbul. 90 patients, who are older then 18 years, did not have symptoms of pneumonia at the admission, who are treated in the Intensive Care Unit of the Emergency Surgery Department for at least 48 hours, were selected for this study. Data for the study is collected with information sheets. Statistical Package for Social Sciences for Windows 10.0 (SPSS) programm has been used for the evaluation of the data. Furthermore, other statistical methods like median, standart deviation and Student Test were used. Qualitative data were analised by chi-square test, and Fisher's Exact chi-square test. ODDS risk analising system is used.