2014-2015 yılları arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ameliyathanesinde acil operasyona alınan vakaların retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective study of emergengency operations in Dicle University main medical operating room from 2014 to 2015
  1. Tez No: 451074
  2. Yazar: SULTAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
AMAÇ: Hastanemiz ameliyathanesinde acil olarak operasyona alınan vakaların retrospektif olarak incelenmesi amaçlandı. MATERYAL METOD: Bu çalışmada 2014-2015 yılları arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi ameliyathanesinde mesai saatleri dışında ameliyathane nöbet ekibi tarafından acil olarak opere edilen 1951 hasta dahil edildi. Hastalara ait bilgiler; ameliyathane nöbet defterinden, tutulan anestezi fişlerinden ve hastanemiz bilgi sisteminden elde edildi. Bu amaçla hastaların yaş, cinsiyet, etyoloji (travma ve travma dışı), ameliyatı yapan ana bilim dalı, postoperatif durum hakkında tüm veriler incelenerek analiz edildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 1951 hastanın %41.8'i (n=816) erkek, %58.2'si (n=1135) kadındı. Bölümlere göre alınan vakaların dağılımında Kadın Hastalıkları ve Doğum (%35.3) kliniğini; Genel Cerrahi (%14,3) ile Ortopedi ve Travmatoloji (%14,0) takip etti. Travmatik olmayan olguların sayısı (%81.4) travmatik olgulardan (%18.6) fazlaydı. Genel anestezi uygulananların sayısı (%60.2), rejyonel anestezi (%34.5) ve sedoanaljezi (%5.3) uygulananlardan fazlaydı. En fazla uygulanan rejyonel anestezi; spinal anestezi idi. Opere edilen hastaların %88,6'sı kliniğe , %11,4'ü ise postoperatif yoğun bakım ünitesine transfer edildi. SONUÇ: Acil olarak ameliyata alınan hastalar ameliyat öncesinde anestezi hekimi tarafından detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir. Peroperatif ve postoperatif dönemde gelişebilecek komplikasyonları bilmek, bu komplikasyonların gelişmesini engellemek ve meydana gelen komplikasyonlarla etkin, hızlı mücadele etmek önemlidir. Anestezi hekimi ile cerrah sürekli iletişim halinde olmalıdır.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to evaluate the urgent operations in our operating theatre retrospectively. MATERIAL AND METHODS: In this study; 1951 patients who underwent urgent operations in Dicle University Main Medical Operation Theatre from 2014 to 2015 are assessed retrospectively. Patients' datas were ensured from the operating seizures book, anesthesia documents and the information system of the hospital. Patients were evaluated according to age, sex, ethyology (trauma and non-trauma caused operations), anesthesia type and the needs of intensive care unit transport. RESULTS: In this retrospective rewiev; %41,8 of 1951 patients were male and %58,2 of the patients were female. According the name of departments; Gynecology and Obstetrics (%35,3) was the most performing urgent surgery then It's followed by the General Surgery (14,3) and the Orthopedics and Traumatology (14,0). The non-traumatic cases ( %81,4) were more than the traumatic cases (%18,6).The number of the performed general anesthesia(%60,2) was more than the regional anesthesia(%34,5) and the sedo-analgesia (%5,3). The most performed regional anesthesia was spinal anesthesia. %11,4 of the patients who underwent urgent operation were transferred to the intensive care unit. CONCLUSION: The patients undergoing urgent operations must be examined widely by the anesthesiologists. Also the anesthesiologists have to know and prevent the complications that may occur during the surgery. Communication between the anesthesiologist and the surgeon must be given paramount importance.