Glutamat taşıyıcısı EAAT2'in transkripsiyonu ve regülasyonunun kontrolü
The regulation of the transcription and expression of the glutamate transporter EAAT2
  1. Tez No: 196124
  2. Yazar: OĞUZ GÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİRE PÖĞÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Genetik, Physiology, Genetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sunulan çalışmada, eksitotoksisitede önemli rol oynadığı bilinen glutamat taşıyıcısı EAAT2'nin promotor bölgesinin fonksiyonel araştırılması ve elde edilen verilerden yola çıkılarak transkripsiyon ve ekspresyon özelliklerinin aydınlatılması amaçlanmıştır. Deneysel yaklaşımımız, EAAT2 promotor bölgesini anlamlı şekilde uyarabilen bir bileşiğin tanımlanarak seçilmesi ve bu bileşik kullanılarak promotor bölgedeki regülasyona açık dizilerin belirlenmesi olmuştur. Belirlenen bileşik (S29) kullanılarak, tarama deneylerinden kantitatif PZR, Western blot, fonksiyonel en kısa promotorun tanımlanması ve yönlendirilmiş mutasyonlara kadar değişen geniş bir yelpazeyi kapsayan çalışmalar sonunda, EAAT2 geninin promotor bölgesinin K proteini, NFkB ve EGR proteini üzerinden düzenlenebileceği kanıtlanmıştır. Bu bağlamda, transkripsiyonun başlatılması açısından K proteini bağlanma dizisinin gerekli olduğu, NFkB ve EGR bağlanma bölgelerinin de transkripsiyon aktivitesini baskıladıkları saptanmıştır. Bu bulguların özellikle glutamat eksitotoksisitesinin neden olduğu nörodejeneratif hastalıkların tedavisi için ilaç geliştirilmesinde yol gösterici olabileceğini ümit etmekteyiz
Özet (Çeviri)
The present study aimed to perform a functional analysis of the promoter region of the glutamate transporter EAAT2, known to play a significant role in excitotoxicity, and to elucidate its transcription and expression properties. Our experimental approach has been to select a compound which will stimulate the promoter region of EAAT2 significantly and to use this compound to identify the possible regulatory sites on the promoter. The selected compund (S29) was used in experments ranging from high thru-put screening, qPCR and Western blotting to identification of the shortest active promoter region and site-directed mutagenesis of transcription binding sites; these studies showed that the EAAT2 gene promoter region can be regulated through K protein, NFkB and EGR protein. While the K protein binding region is essential for the promoter binding activity, NFkB and EGR binding sites have a negative regulatory effect. We hope that these findings will aid in the development of new medications for the treatment of neurodegenerative disorders related to glutamate excitotoxicity.