Sivas ili merkez ilköğretim okullarında skolyoz taraması
Scoliosis screening in center province of Sivas, primary school student
- Tez No: 196149
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNDÜZ TEZEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Skolyoz, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye' de de özellikle adölesan yaş grubunda daha sıklıkla görülen çoğu zaman bel ağrısı gibi semptomlarla sinsi seyreden ve fark edilmediği zamanlarda kişiye ağır sistemik, psikososyal, ve kozmetik rahatsızlıkları beraberinde getiren bir omurga hastalığıdır. Skolyoz prevelansının saptanması amacıyla Sivas il merkezinde bulunan 10 ? 15 yaşları arasındaki ilköğretim okul öğrencileri araştırma kapsamına alındı. Bu araştırmada, Sivas il merkezinde bulunan 69 ilköğretim okulundan 11 tanesi sistematik örnekleme yöntemiyle belirlenerek seçildi. Bu okullardaki çocuklarsa tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak belirlendi. Skolyoz prevelansının saptanması amacıyla taramaya 10 -15 yaş grubundan 3175 öğrenci alındı. Öne eğilme testi olumlu olan 15 öğrencinin anteroposterior spinal radyografileri Cobb yöntemiyle ölçülerek değerlendirildi. 15 öğrenciye skolyoz tanısı kondu. 1637 erkek öğrenciden 5' inde, 1538 kız öğrenciden 10' unda skolyoz görüldü. Kız öğrencilerin sayısı az olmasına karşın, skolyoz görülme oranı erkeklere göre daha çok idi ( p < 0.05 ). Cobb metoduna göre öğrencilerin skolyoz açıları 5° ile 20° arasında değişmekteydi. Sonuç olarak bu çalışmada skolyozun erken dönemde saptanmasının, konservatif tedavi şansını yükselttiği yadsınamıyacak bir gerçektir. Erken tanı skolyozlu çocuk ve ailesine psikolojik ve sosyoekonomik açıdan yarar sağlıyacaktır. Bir çalışma yapılırken bir takım kriterlerin sağlanıp sağlanamdığına bakılmalıdır.Çalışmanın herkese hitap edip etmediği,gerçek olguları saptayıp saptıyamadığı ve ekonomik olup olmadığı gibi. Bize göre skolyoz taramasında elde edilen sonuçlar, saptanıp takip programına alınmayan skolyoz olgularının sayısına bakıldığında pekte tatmin edici değildir. Bunu özellikle şehir ve kent merkezlerinde yapmak, bu tatminsizliğin başka bir nedenidir.Bunun için tarama yapılacak sahalar iyi tespit edilmeli ve taramanın getiri ve götürüleri iyi araştırılmalıdır. Taramada kullanılan Adams testinin saptadığımız %100 duyarlılığından sonra önerilebilecek tek şey,bu testin bu taramalarda kullanılabilecek basit ve duyarlılığı yüksek bir test olduğudur.
Özet (Çeviri)
Scoliosis is an abnormal curvature of the spine which affect mostly adolescents in the world and the Turkey.Mild scoliosis may asymptomatic or with minimal back pain.Undiagnost cases will causes serious systemic,phsycosocial and cosmetic disorders. For determining of scoliosis prevelance in center province of Sivas, primary school students who are age between 10-15 were received to study. İn this research 11 primary school from 69 were selected with systematic sampling method to determine which are present center province of Sivas. Students in this schools determined by using strafied sampling method. To determining of scoliosis prevalence 3175 students received for study who are 10-15 age group. Children with a positive bending sign were referred for additional radiographic examinations; 15 children returned for this second evaluation. A lateral spinal curve with a Cobb angle is 5 and of more than 5 degrees was seen in 15 children ( p < 0.05 ). Scoliosis angles measured by Cobb method were between 5° and 20°. Altough the number of girls was lower than boys the point prevalence ratio was higher in this group. There were scoliosis in 5 boys and 10 girls respectively in 163 boys and 1538 girls. In conclusion, early diagnosis of scoliosis was important because of the higher therapy chance and it will be beneficial in psychological and socioeconomical status for both children and their parents. When a study done should be attend same criterion to be provided or not.Same items like the study address to population,true determined real cases and economic or not.In our opinion,establish results in scoliosis research extremely not satisfactory when examine scoliosis cases who wasn?t treatment and trail curve.Especially because of this lack of satisfactory,maket his in town centre.Consequently,scanning field should well determine and utility and loss of investigation should be well research. However,while research,after determined %100 sensitive of used Adams front inclination test, weonlşy propose;this test use practicality simple and sensitivity of this test quite high.