Kemik çimentonun orta kulak mukozası üzerine etkilerinin, sıçanlarda histopatolojik incelenmesi
Histopathological assesment of bone cement effects on middle ear mucosa in rats
- Tez No: 196187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN TOPALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
KEMİK ÇİMENTONUN ORTA KULAK MUKOZASI ÜZERİNE ETKİLERİNİN, SIÇANLARDA HİSTOPATOLOJİK İNCELENMESİDr. Şenol BaşÖZETKemik çimento, yıllardır kemik zincir rekonstrüksiyonunda kullanılmaktadır. Glass iyonomer kemik çimento bu amaçla kullanılabilecek materyallerden biridir.Çalışmada 24 adet Wistar Albino sıçan, deney hayvanı olarak kullanıldı. Deney hayvanları, her bir grupta 12 hayvan olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Sol kulaklar deney; sağ kulaklar da kontrol grubu olarak planlandı.Deney hayvanlarına 45 mg/kg ketamin intraperitoneal + 5 mg/kg ksilazin intraperitoneal uygulanarak genel anestezi sağlandı. Anestezi sonrası kulak arkası traşlanıp dezenfekte edildi. Cilt insizyonu yapıldı. Künt disseksiyon ile kaslar geçilip timpanik bulla ortaya kondu. 11 Numara bistüri ile timpanik bulla açıldı ve orta kulağa ulaşıldı. Orta kulak boşluğuna kemik çimento yerleştirildi. İnsizyon kapatıldı. Deney hayvanı uyandırıldı.Birinci grup 1. ay sonunda; ikinci grup 2. ay sonunda sakrifiye edildi. Histopatolojik inceleme yapıldı. Histopatolojik inceleme sonunda elde edilen verilerin istatistiksel analizi, Microsoft Office xls., Graphpad Prism 4.0 programlarının yardımıyla yapıldı.
Özet (Çeviri)
HISTOPATHOLOGICAL ASSESMENT OF BONE CEMENTEFFECTS ON MIDDLE EAR MUCOSA IN RATSDr. Şenol BaşABSTRACTBone cement has been used for many years in ossicular chain reconstruction. Glass-ionomer bone cement is one of the materials to be used for this purpose.For the study, 24 Wistar-Albino rats were used as test animals, which were divided into two groups of 12 rats in each. Left ears were planned to be the experimental group and right ears to be the control group.General anesthesia was administered in the test animals with 45 mg/kg ketamine intraperitoneal + 5 mg/kg xylazine intraperitoneal, after which the back of the rats? ears were shaved and disinfected. Skin incision was made. Leaving the muscles intact, tympanic bulla was exposed by blunt dissection. Tympanic bulla was opened with a No 11 blade and the middle ear was reached. Bone cement was implanted in the middle ear cavity. The incision was closed. The test animal was allowed to awaken.The first group was sacrificed at the end of the first month; and the second group at the end the second month. Histopathological examinations were carried out. The obtained data from the histopathological examinations were statistically analysed by Microsoft Office xls. and Graphpad Prism 4.0 programs. In the statistical analyses for the experimental and control groups, unpaired Mann-Whitney U student t-test was used to measure capillary proliferation, collagenization, fibroblastic activity, osteoblastic activity, severity of acute and chronic inflammation; and Fisher?s exact chi square test was used to measure bone tissue thickening.