Radyasyonun neden olduğu saç dökülmesinde eser elementlerin rolü
The effects of trace elements in radiation induced hair loss
- Tez No: 196234
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Çalısmamızdaki amaç, Radyoterapi sırasında olusan saç dökülmelerinde, saçta bulunan eser elementlerin doza baglı olarak degisimini ve saç dökülmesinde rollerinin olup olmadıgını gözlemektir. Tedaviye baslamadan önce ve tedaviye basladıktan sonra 1500 ve 3000 cGy'de 21 primer veya metastatik hastanın ısınlanan bölgeden toplam 61 saç örnegi alındı. Alınan örnekler gerekli islemlerden geçirilerek Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik bölümde bulunan, dalga boyu ayırımlı X- ısını Floresans Spektroskopisi (XRS) cihazında incelenerek eser elementlerin degisim miktarı, Dalga Boyu Ayırımlı X-Isını Floresans Spektrometresi (WDXRF) sistemi ile tespit edildi. Çalısma sonuçları SPSS 13.0 istatistik paket programı kullanılarak Varyans analizi ve T testi ile degerlendirilmistir. Radyoterapi öncesi, 1500 cGy ve 3000 cGy'de alınan örneklerde Sodyum (Na), Silisyum (Si), Fosfor (P), Kükürt (S), Klor (Cl), Potasyum (K), Kalsiyum (Ca), Demir (Fe), Bakır (Cu) ve Çinko (Zn) degerleri % olarak belirlendi. Yapılan tek yönlü varyans analizinde yalnızca Zn'da RT öncesi ile 1500 cGy ve 3000 cGy sonuçları arasında istatistiksel açıdan anlamlı artıs gözlenmistir (p=0.04). Fe degerlerinde de RT öncesine göre 1500 cGy ve 3000 cGy'de artıs gözlenmis ancak istatistiksel fark gözlenmemistir (p=0.08). Diger eser elementlerde de anlamlı degisiklikler gözlenmemistir. Çinko degerlerinin T test analizinde RT öncesi ile 1500 cGy ve 3000 cGy degerleri karsılastırıldıgında RT öncesine göre 1500 cGy degerlerinde fark yokken 3000 cGy'de anlamlı derecede artıs saptanmıstır ( p=0.045 ). Fe'de ise RT öncesine göre 1500 cGy de fark yokken 3000 cGy'de istatistiksel anlamlılıga dogru bir artıs gözlenmistir ( p=0.076 ). Literatürde radyoterapinin neden oldugu saç dökülmesinde eser elementlerin rolünü gösteren çalısmaya rastlanamamıstır. Çalısmamızda RT sonrası yalnızca çinko degerlerinde RT öncesine göre anlamlı artıs saptanmıstır. Demir elementinde de istatistiksel anlamlılıga yakın artıs trendi gözlenmis olup diger eser elementlerde anlamlı bir degisiklik gözlenmemistir. Çalısma grubumuzdaki hastalara uygulanan radyoterapi fraksiyonasyonu ve dozu heterojendir. Konvansiyonel fraksiyonasyon uygulanmıs fazla sayıda hasta grubuyla yapılan çalısmalar daha sonra yapılacak çalısmalara temel olusturacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to investigate the variations of the trace element concentrations whit to different doses and whether trace elements are reasons that contribute to hair loss or not. 61 hair samples was taken from the irradiated region of metastatic or primer 21 patients before and after treatment of 1500 and 3000 cGy respectively. The collected samples were investigated in a wave dispersive x-ray spectrometer and the variation quantity of trace elements was established in an energy dispersive x-ray spectrometer stated in Ataturk University, Faculty of Science and Art, Department of Physics. Statistical analysis was performed with a Statistical Package for the Social Sciences for Windows (SPSS 13.0, Chicago, IL, USA). All values are expressed as means and standard error mean (SEM).