Farklı post sistemlerinin tutuculuğunda yapıştırma simanlarının etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of luting cements on the retention of different post systems
- Tez No: 196235
- Danışmanlar: PROF.DR. NURAN DİNÇKAL YANIKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalısma, farklı post sistemlerinin (döküm post, hazır seramik post) tutuculugu üzerine üç farklı simanın [çinko fosfat (Phosphate cement), cam iyonomer (Meron) ve resin siman (Panavia F)] etkisini incelemek ve uygun olan kombinasyonu belirlemek amacıyla yapılmıstır. Çalısmada 90 adet tek köklü dis kullanılmıstır. Disler preparasyon yapılıncaya kadar distile su içerisinde saklanmıstır. Her bir disin kuron kısmı, mine-sement birlesim yerinden 1 mm yukarıda olacak sekilde frez yardımıyla uzaklastırılmıstır. Dislere kanal tedavisi uygulanmıs, daha sonra CosmoPost sisteminde bulunan özel bir frez ile post boslukları hazırlanmıstır. Kökler uzun aksları horizontal düzleme dik olacak sekilde parelelometre ile akrilik bloklara gömülmüstür. Elde edilen örnekler; kumlanmıs ve kumlanmamıs döküm post ile hazır seramik post (CosmoPost) için 30'arlı üç gruba ayrılmıstır. Her grup da üç farklı siman ile yapıstırılmak üzere 10'arlı üç alt gruba ayrılmıstır. Simantasyon sonrası hazırlanan örneklere Instron Test Cihazında çekme kuvveti uygulanmıstır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 10.01 paket programı ile yapılmıstır. statiksel analizlerde ANOVA ve Duncan çoklu karsılastırma testi uygulanmıstır. Çalısmanın sonucunda, en iyi tutuculugu çinko-fosfat siman ve cam iyonomer siman ile yapıstırılan kumlanmıs döküm post, en kötü tutuculugu ise rezin simanla yapıstırılan kumlanmamıs döküm post sistemi ve çinko-fosfat simanla yapıstırılan hazır seramik post sistemi göstermistir. Kumlama yapılmıs postlar ile yapılmamıs postlar karsılastırıldıgında, kumlama sonucunda retansiyonda artıs gözlenmistir. Hazır seramik post için ise en iyi retansiyon cam iyonomer siman grubunda görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the effect of different post systems (cast post, prefabricated ceramic post) of three different cements [zinc phosphate (Phosphate Cement), glass ionomer (Meron), and resin (Panavia F) cement] on retention and to determine the suitable combination. Ninety teeth with single root were used in the study. The teeth were stored in distiller water. The crown of each tooth was removed from the 1 mm. above of cementoenamel junction by using a diamond bur. Endodontic treatment were applied on the teeth and post spaces were prepared by using a special drill of CosmoPost systems. The roots were embedded in acrylic blocks with the help of a parallelometer, their long axis being perpendicular to the horizontal plane. The samples were divided into three groups for sandblasting cast post, unsandblasting cast post and prefabricated ceramic post (CosmoPost) and each group included 30 samples. Each of these groups was divided into three subgroups in order to be cemented with three different cements. After cementation, tensile force was applied on the samples with instron testing machine. SPSS 10.01 programme was used fort he statistical analysis of the achieved data. ANOVA test for statistical analysis and for comparison of the mean values were performed by Duncan's multiple range test. In conclusion, the best retention was seen in the sandblasting cast post cemented with zinc phosphate cement and with glass ionomer cement. On the other hand, the prefabricated ceramic post cemented with zinc phosphate cement and unsandblasting cast post cemented with resin cement showed the least retention. In the comparison between sandblasting and unsandblasting cast post, a significant increase in retention with sandblast was found for all cement types. The best retention for prefabricated ceramic was achieved by using glass ionomer.