Geçici kuron - köprü materyallerinin polietilen ve cam fiberle güçlendirilmesinin bükülme direncine etkisinin incelenmesi
The evaluation of polyethylene miber and glass fiber reinforcement on flexural strenght of provisional crown-bridge materials
- Tez No: 196233
- Danışmanlar: PROF.DR. LÜTFÜ İHSAN ALADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma fiberle güçlendirilmiş ve güçlendirilmemiş geçici kuron-köprü materyallerinin bükülme dirençlerini belirlemek ve karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada geçici kuron-köprü materyali olarak ısıyla polimerize olan polimetilmetakrilat (PMMA) (SR Ivocron), otopolimerizan PMMA (Tab 2000), otopolimerizan polietilmetakrilat (PEMA) (Dentalon Plus), Bis-akril kompozit (Protemp 3) ve ışıkla sertleşen kompozit (Charisma ve Tetric Ceram) ve güçlendirici olarak ise, polietilen fiber (Construct ve Ribbond-THM) ve E-cam fiber (Fiber Splint ML) kullanılmıştır. Çalışma ISO 10477 (1992) standardına uygun olarak 25x2x2 mm boyutlarında hazırlanan 10'ar örnekten oluşan 24 gruptan oluşturulmuştur. Çalışma guruplarını oluşturan örnekler fiber ilavesi ile güçlendirilmiştir. Kontrol grubunda ise herhangi bir güçlendirme işlemi yapılmamıştır. Elde edilen örneklere 1mm / dakika başlık hızı ile Instron Universal Test Makinesinde bükme kuvveti uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 10.01 paket programı ile yapılmıştır. İstatistiksel analizlerde ANOVA; ortalamaların karşılaştırılmasında Duncan çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda, en yüksek ortalama bükülme direnci, Construct (polietilen) fiberle güçlendirilmiş Tetric - Ceram kompozit (467,82 MPa) materyalinde gözlenirken, en düşük değer fiber içermeyen Dentalon Plus (65,82 MPa) kontrol grubu örneklerinden elde edilmiştir. Güçlendirme materyallerinin bükülme dirençleri karşılaştırıldığında en yüksek değeri Construct (polietilen fiber) gösterirken bunu Ribbond (polietilen fiber) ve Fiber-Splint ML (E - cam fiber) takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study was to assess and compare the flexural strength values of provisional crown-bridge materials with and without reinforced fiber. In the study, as provisional crown-bridge materials; heat polymerizing PMMA, autopolymerizing PEMA, autopolymerizing PMMA, Bis acryl composite resin and light cured composite resin, as reinforcement materials; polyethylene fiber and glass fiber were used. The study consisted of 24 groups each of which has 10 samples and prepared in the dimensions of 25x2x2 mm in accordance with ISO 10470 standart. The samples forming the study group are enhanced with the addition of fiber. But any attemp of enhancement wasn?t applied for control group. With a Instron Universal testing machine at a crosshead speed of 1mm/min flexural force was appliced to specimens. Obtained data were analyzed by a statistical softwere, SPSS 10.01 for Windows. Anowa and Duncan multiple comparison test methods were performed for stastistical analyses. As a result of study; tetric ceram composit resin reinforced with Construct showed the highest mean bending strength, the lowest values obtained from the control group of Dentalon Plus when the flexural strength values of reinforcement materials were compared whith each of other the Construct showed the highest value, followed by Riboond THM ve Fiber-Splint ML.