Fumaria parviflora lam. (Fumariaceae) bitkisinin alkaloitleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 19627
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BELKIS GÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada ffumaria parviflora Lam<> (Fumariaceae) bitkisinin alkaloit ekstresi,içerdiği izokinolin alkaloitle¬ ri açısından incelenmiştir. Sütun kromatografisi ve prepara- tif İnce Tabaka Kromatografisi yöntemlerinden yararlanılarak saflaştırılan bileşiklerin yapıları modern spektroskopik yön¬ temler (UV, ÎR, ^E EMR, Kütle Spektroskopisi) kullanılarak aydınlatılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda izokinolin alkaloitlerinin ftalidizokinolin grubundan bicuculline, apirobenzilizokinolin grubundan parfumine, protoberberin grubundan scoulerine, pro- topin grubundan protopine ve sekoftalidizokinolin grubundan N-methylhydrasteine adlı beş adet bileşik elde edilmiştir. Deneysel çalışmalarımıza ilaveten, ffumaria türlerinde şimdiye kadar varlığı saptanmış olan alkaloitler hakkında ay¬ rıntılı bir literatür araştırması yapılmış ve sonuçları bir derleme halinde sunulmuştur.lî-Methylhydrasteine'in kapalı formülü C22H25NO~, mole¬ kül ağırlığı ise 415 dir. Bileşiğimizin kütle spektrumunda da moleküler iyonun m/z 415 de olduğu açıkça görülmektedir. Bu verilerin ışığında, TS-20 kodlu bileşiğimizin, muhtelif Fumaria türlerindeki bulunuşu daha önce de rapor edilmiş olan (Bakınız Tablo II) N-methylhydrasteine olduğu kesinlik kazanmıştır.-Ill
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the alkaloidal extract of Pumaria parviflora Lam. (Fumariaceae) has been investigated for its content of isoquinoline alkaloids. Column and preparative thin layer chromatography were utilized for the purification of compounds. The structures of the pure alkaloids thus ob tained were elucidated by the use of modern spectroscopic methods (UV, IR^H 3SMR and Mass Spectroscopy). As a result, five compounds belonging to various sub groups of the isoquinoline alkaloids were obtained: bicucul- line from phthalideisoquinoline group, parfumine from spiro- benzylisoquinoline group, scoulerine from protoberberines, pro top ine from protopines and H-methylhydrasteine from seco- phthalideisoquinoline group. In addition to our experimental studies, a thorough literature survey has been conducted on the alkaloids, of which the occurrence have been reported in Pumaria species, i and results have been presented in the form of ja review.