Bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin kurum kültürüne ilişkin değerlendirmeleri
An evaluation of organizational culture by the nurses who work in a university hospital
  1. Tez No: 196271
  2. Yazar: NURHAN ÇİNGÖL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HATİCE ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu arastırma, Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesinde çalısan hemsirelerin hastanenin kurum kültürüne iliskin değerlendirmelerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıstır. Arastırmanın evrenini Cumhuriyet Üniversitesindeki yönetici hemsireler (N=50) ve diğer tüm çalısan hemsireler (N=246) olusturmustur. Ancak değisik nedenlerle yönetici hemsirelerin % 94'üne, çalısan hemsirelerin % 78,9'una ulasılmıstır. Arastırmada veri toplama aracı olarak, kisisel bilgi formu ve ?naloğlu (1998) tarafından gelistirilen ?Örgütsel Kültür; Hastane Örneğinde Örgütsel Kültür ve Personel Davranısına Etkileri Anket Formu? kullanılmıstır. Anketin iç tutarlılık kat sayıları 0,901 ile 0,932 olarak hesaplanmıstır. Çalısmanın verileri 1-30 Nisan 2006 tarihlerinde toplanmıstır. Verilerin analizinde ANOVA, Tukey HSD, Faktör analizi ve t testi kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine how the nurses in Cumhuriyet University Hospital evaluated the organizational culture of their hospital. The study sample consisted of nursing managers (N=50) and all the other nursing staff (N=246) from Cumhuriyet University Hospital. However, due to various reasons, 94 % of nursing managers and 78.9 % of nursing staff participated in to the study. A personal information form and the ?Organizational Culture; Organizational Culture in Hospital Environment and Its Effects on Personnel Attitudes Survey Form?, developed by ?naloğlu (1998) were used as data collection tools. The internal consistency coefficients of the survey were calculated as 0,901 and 0,932. The data were collected between April 1 ? April 30, 2006 and analysed using ANOVA, Tukey HSD, Factor analysis and t ? test.