Göbek bakımında kullanılan %70'lik alkol, %10'luk povidin iyodin ve %0,4'lük klorheksidin'in kolonizasyon ve göbek düşme süresi üzerine etkisi
The effect of 70% alcohol, 10% povidine iodine and 0,4% chlorhexidine which are used in umblicus care on colonization and umblicus cord seperation time
- Tez No: 196272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ALPARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yenidoganlarda omfalit ve sepsis gibi enfeksiyonlara yol açan bakteriyel kolonizasyona en müsait yer umblikustur. Bu arastırma yenidogan umblikal kord bakımında kullanılan %70'lik alkol, %10'luk povidin iyodin ve % 0,4'lük klorheksidinin; umblikal kord kolonizasyonuna etkisinin ve enfeksiyon gelisimi arasındaki iliskisinin incelenmesi, bu antiseptiklerle umblikal kord bakımının göbek düsme süreleri üzerine etkisinin belirlenmesi amacı ile deneysel olarak yapılmıstır. Arastırma kapsamına Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Arastırma ve Uygulama Hastanesinde dogan, arastırma kriterlerine uygun 120 yenidogan alınmıstır. Arastırma verileri ?Bilgilendirilmis Onam Formu?, ?Tanıtıcı Bilgileri çeren Soru Formu? ve ?Umblikal Bölge Kültür Sonuçları? kullanılarak toplanmıstır. Sistematik örnekleme yöntemi ile 40 bebege %70'lik alkol, 40 bebege %10'luk povidin-iyodin ve 40 bebege ise %0,4'lük klorheksidin ile göbek bakımı uygulanmıstır. Bebek dogduktan hemen sonra göbekten sürüntü örnegi alınmıs ve göbek bakımı verilmistir. 24 saatini tamamlayan bebeklere ikinci kez göbek bakımı yapılarak, ebeveynlere göbek bakım kriterleri ögretilmistir. Dogumdan sonraki 5. günde göbekten tekrar sürüntü alınarak, göbek düsme süresi belirlenmistir. Elde edilen veriler SPSS (Ver 10.0 ) programına yüklenerek, verilerin degerlendirilmesinde Ki-kare testi, varyans analizi ve tukey testi kullanılmıstır. Verilerimiz tablolarda ortalama ± standart sapma, birey sayısı ve yüzdesi seklinde belirtilip yanılma düzeyi 0,05 olarak alınmıstır. Üç grup arasında bebeklerin dogum agırlıgı, cinsiyeti, apgar skoru, annelerin gebelik haftası ve dogum sekli açısından istatiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmamıstır ( p>0.05 ). Dogumdan hemen sonra alınan kültür örnekleri incelendiginde, bebeklerin % 95'inin göbeginde üreme olmadıgı, % 4.2'sinde koagulaz negatif stafilokok üredigi, 1 bebekte ise E. Coli üredigi belirlenmistir. Göbek bakımı uygulaması ile 5.
Özet (Çeviri)
In neonates, the umbilicus is the area most susceptible to bacterial colonization, which may occasionally lead to neonatal infections such as omphalitis and sepsis. This research has been made as experimental fort he purpose of the effect of 70% alcohol, 10% povidine-iodine and 0,4% chlorhexidine on umbilicus cord colonization, the investigation of relationship between infection development and the determination of the effect of umbilical cord care on umbilical cord seperation time with these antiseptics. The 120 new-born babies who are suitable for the research criterias have been taken to Sivas Cumhuriyet University Hospital Education and Research center in the content of research. The research datas have been gathered by using ?Informed Consent Form?, ?Question Form which Contains Informative Instructions? and ?Umbilical Section Culture Results?. Umbilicus care has been applied to 40 babies with %70 alcohol, to 40 babies with %10 povidine- iodine and to babies with % 0,4 chlorhexidine. Just after the baby was born, wipe sample has been taken from umbilicus and umbilicus care has been given. 24 hours after birth, parents have been taught umbilicus care criterias by being done umblicus care to babies for second time. On the 5. day after birth, umbilicus seperation time has been determined by taking wipe sample from umbilicus again. Chi-Sguare test, analysis of variance and tukey?s test have been used in evaluating the datas by installing the obtained datas to SPSS (Ver 10.0) programme. Our datas have been defined as average±standard deviation, individual number and percent and error level has been taken as 0,05. There was no statistically significant difference between three groups with restpect to sex, gestational age, birthweight, apgar score or delivery method (p>0.05). Just after the birth, when the taken culture samples have been analysed, it has been determined that there is no fertility in %95 of babies? umbilicus, there is fertility of coagulase negative staphylococcus in % 4,2 of babies and there is a fertility of E. Coli in a baby. When umbilicus care application has been compared with the culture results of the 5. day the difference between the given umbilicus after- care and first day?s fertility results has been considered as remarkable (p>0.05). n the care which has been given with %70 alcohol, coagulase negative staphylococcus has reproduced in %27.5 of babies. While there has been no fertility in %95 of babies who have been given a care with %10 providine-iodine, coagulase negative staphylococcus has reproduced in 2 babies (%5). No fertility has been observed in %95 of babies in the care which has been given with %0,4 chlorhexidine and it has been determined again that coagulase negative staphylococcus has reproduced in 2 babies (%5).