Hemşirelerin araştırmaya ve araştırmaların kullanılmasına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Determination of the nurses' opinion related to the researches and usage of the researches
- Tez No: 196270
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HATİCE TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma Sivas il merkezinde çalışan hemşirelerin araştırmaya ve araştırmaların uygulama alanında kullanılmasına ilişkin görüşlerini belirlemek için tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmada veriler `Hemşirelerin Araştırmaya Ve Araştırmaların Kullanılmasına İlişkin Görüşlerini Belirleme Anketi ` kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde ki-kare ve frekans dağılımı kullanılmıştır. Ölçeğin Cronbach Alpha katsayısı 0.85 olarak bulunmuştur. Araştırmaya katılan hemşirelerin (N=442) yarısının 26?30 yaşları arasında, %53.2'sinin evli,%41.4'ünün ön lisans mezunu olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin % 52.0'sinin üniversite hastanesinde çalıştığı ,%72.9 sinin servis hemşiresi olduğu ve %46.2'sinin 1-5 yıl arasında çalışma deneyiminin olduğu hemşirelerin %51.8'sinin eğitimi sırasında araştırma bilgisi aldığı belirlenmiştir. Çalışmamızda hemşirelerin ``Hemşirelikte araştırma sonucu ortaya konulmuş bilgilere ihtiyaç vardır'' (% 98.0) ``Hemşirelik araştırmaları hemşirelik uygulamalarını geliştirir'' (%97.1) ``Hemşirelik araştırmaları hemşirelikte profesyonelliğin gelişmesini sağlar'' (%95.6) gibi araştırmaya ilişkin olumlu görüşler yansıtan ifadelere katıldığı belirlenmiştir. Hemşirelerin araştırma sonuçlarının uygulama alanında kullanılmasında ``araştırma makalelerine kolay ulaşılamaması'' (% 58.6) `araştırma makalelerinde istatistiksel analizlerin anlaşılır şekilde ifade edilmemesi'' (%56.3) ``hemşirenin araştırma makalelerini okumak için yeterli zamanının olmaması'' (%48.6) durumlarını birinci derecede engelleyici faktör olarak ifade etmişlerdir. Araştırmadan elde edilen veriler doğrultusunda, hemşirelerin araştırma sonuçlarını uygulamada kullanma durumlarını desteklemek için hemşirelere araştırmanın önemi, araştırma süreci ve istatistiksel analizler konusunda hizmet içi eğitim verilmesi, araştırma makalelerine ulaşımın sağlanması için yönetici hemşirelerin kurumlara düzenli mesleki yayın ulaşmasını sağlamaları ve kurumlarda internet ulaşım olanağının iyileştirilmesi, uygulama alanında araştırma sonuçlarının kullanımı yaygınlaştırmayı sağlamak için araştırma sonuçlarına dayalı bakım uygulamalarını destekleyen pilot çalışmaların yapılması önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been performed as defining to determine the opinions of the nurse having worked in Sivas related to research and using the research. In this study data has been by using the survey opinions related to reserch and using the survey of the nurses opinions related to research and using the research. Chi-square and frequency dispersion has been used in the evalution of data. The Cronbach Alpha multıple number of scale is 0.85 İt has been determined that half of nurses attending the research (N=442) are between 26-30 age, 53.2% of the ones are married and 41.4 % of the ones are pre-licence gradutes. Besides, it has been determined that 52.0 % of nurses work in university hospital, 72.9% of the ones are service nurses, 46.2% of the ones have working experience between 1-5 year and 51.8 % of the gotten researching knowledge during the education. It has been determined in our studay that nurses agree on expressions including positive opions releted to research such as ``Data that has been put forward at the result of research in nursing is needed?? (98 %) ` ` Nursing researches improve nursing pracitice `?(97.1 %) `` Nursing researches enable the profesyonalism in nursing to improve ??(95.6 %). It has been expressed in using the result of nurses research practice that `` Research reports/ articles are not readily avaliable. (58.6 %), `` Statistical nalyses are not understandable `? (56.3 %) `` The nurse does not have time to read research `? (48.6 %) is very important preventing factor. By the help of the obtained data, it has been suggested that , publications be sent to the institution in which they work regularly, the facility of accessing internet be got beter, the managers support the nurses with using researc findings in practice.