C.Ü. araştırma ve uygulama hastanesi mikrobiyoloji laboratuarına gönderilen örneklerdeki pseudomonas aeruginosa suşlarının in vitro antibiyotik duyarlılıklarının son on yıl açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 196287
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEYNEP SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yaptıgımız çalısmada C.Ü. Tıp Fakültesi Arastırma ve Uygulama Hastanesinde Çesitli Servislerden gelen örneklerden izole edilen Pseudomonas aeruginosa suslarının 1995, 2000 ve 2005 yıllarında çesitli antibiyotiklere karsı duyarlılık durumları incelendi. ncelenen tüm servislerde 1995 yılında 83 örnekte, 2000 yılında 140 ve 2005 yılında ise 83 örnek olmak üzere toplam 306 örnekte Pseudomonas aeruginosa suslarına rastlanmıstır. Pseudomonas aeruginosa suslarının çesitli antibiyotiklere karsı duyarlılık durumları incelendiginde; en duyarlı oldugu antibiyotikler amikasin (%69,6), siprofloksasin (%67,9) ve piperasilin (%57,1) iken; en az duyarlı oldugu antibiyotikler ise eritromisin (%0,9), penisilin (%0,6) ve sefazolin (%0,6) olarak saptanmıstır. Pseudomonas aeruginosa suslarının çesitli antibiyotiklere karsı duyarlılıkları degerlendirildiginde; amikasin, sefotaksim, siprofloksasin, TMP/SMX, TIC/KLV, netilmisin, ofloksasin, nitrofurantoin, tobramisin, gentamisin, imipenem, piperasilin ve seftazidim'e 1995, 2000 ve 2005 yıllarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıstır(p0,05).
Özet (Çeviri)
In our study, sensitivity against various antibiotics of Pseudomonas aeruginosa strains isolated from samples sent from various services of C.Ü. Medicine School Research and Application Hospital in the years 1995, 2000 and 2005 was examined. Pseudomonas aeruginosa strains were found in total 306 samples from all the services, out of which 83 was from the year 1995, 140 were from the year 2000, and 83 was from 2005. When sensitivity of Pseudomonas aeruginosa strains against various antibiotics was examined, it was seen that the antibiotics that they were most sensitive against were amikacin (69.9%), ciprofloxacin (67.9%), and piperacillin (57.1%), while antibiotics that they were least sensitive against were erythromycin (0.9%), penicillin (0.6%), and cefazolin (0.6%). When sensitivity of Pseudomonas aeruginosa strains against various antibiotics was examined, statistically significant differences were found against amikacin, cefotaxim, ciprofloxacin, TMP/SMX, TIC/KLV, netilmicin, ofloxacin, nitrofurantoin, tobramicin, gentamicin, imipenem, piperacillin, and ceftazidim for the years 1995, 2000 and 2005 (p0.05).