Cumhuriyet Üniversitesi hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarının ekip çalışmasına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
The view of health care personnel who work at the Cumhuriyet University hospital about team working
- Tez No: 196294
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HATİCE ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde sağlık hizmetlerinin etkin olarak sunumunu belirleyen en önemli faktörlerden birisinin ekip çalışması olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesinde çalışan sağlık çalışanlarının ekip çalışmasına ilişkin görüşlerinin belirlenmesidir. Tanımlayıcı tipteki bu çalışmanın evrenini, C.Ü. Hastanesinde çalışan tüm profesyonel sağlık çalışanları; hekim, hemşire, ebe, sağlık memuru, fizyoterapist, psikolog, diyetisyen, eczacı ve sosyal hizmet uzmanları (N= 746) oluşturmuştur. Çalışmada evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiş, ancak değişik nedenlerle, toplam 441 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, üç ayrı form kullanılmıştır. Çalışanların tanıtıcı özellikleri ile ilgili olan birinci form araştırmacılar tarafından geliştirilmiştir. İkinci form, Özsoy ve arkadaşları (2003) tarafından geliştirilen ?Ekip Yaklaşımı Formu?dur. Çalışmamızda bu formun Cronbach's Alpha katsayısı 0.84 olarak saptanmıştır. Araştırmada kullanılan ve yine literatür ışığında geliştirilen üçüncü form ise sağlık çalışanlarının ekip çalışması ile ilgili yaygın görüşlerini kapsamaktadır. Çalışmada verilerin toplanması 09-20 Ekim 2006 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde One - way ANOVA testi, Tukey HDS testi, Student - t Testi ve CHİ-square testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların % 52'si hemşire, % 46'sı hekim, %2'si ise diğer meslek gruplarından oluşmakta olup yaş ortalaması 30.93±6.56'dır. Katılımcıların %62'si temel eğitimleri sırasında ekip hakkında eğitim aldığını belirmiştir. Çalışmada sağlık çalışanlarının %93'ünün ekip çalışmasının ?İş bölümü yapılmasını sağladığı?; %95'inin ?Ekibin açık ve belirgin amaçları olması gerektiğini? ifade ettikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Team work is regarded as one of the most significant factors in providing efficient health care. The purpose of our study is to reveal the views of the health care providers in Cumhuriyet University Hospital about team work. The study was descriptive and the sample contained all the healthcare professionals such as doctors, nurses, midwives, health officers, physiotherapists, psychologists, dietitians, pharmacists and social service professionals (N=746) in CU hospital. Only 441 of 746 individuals in the sampling were accessible. three different forms were used as data collecting tools: The first form questioning the personal attributes of the health professionals were developed by the authors. The second form is the ?Team Approach Form? developed by ÖZSOY et al. (2003). The Cronbach?s alpha coefficient of this form was calculated as 0.84 in this study. The third form used in the study was developed under the guidance of related literature and contained the common views of health care providers about team work. The data were collected between 9th and 20th october 2006. The data were assessed using one - way ANOVA test, Tukey HDS test, Student - t Test and CHİ-square tests. The participants consisted of 52 % nurses, 46 % doctors and 2 % other fields. The age average was 30.93±6.56 years. Among the participants 62 % stated that they had former team work training and the nursing group defined team concept most accurately. In the study 93 % of the participants stated that“team work enhances division of labor”and 95 % stated that“the team should have and appearant goals”. The most eye-catching negative factors effecting the team work were defined as“False expectations from colleagues”and“Lack of autonomy in colleagues(64%)”.