Sağlık çalışanlarının üçüncü el sigara dumanı hakkındaki bilgi,tutum ve inançları ile maruziyet durumları arasındaki ilişki
The relationship between healthcare professionals' knowledge, attitudes and beliefs about third-hand smoke and their exposure status
- Tez No: 900146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA KOCATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, sağlık çalışanlarının üçüncü el sigara dumanı hakkındaki bilgi, tutum ve inançları ile maruziyet durumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipte olan araştırmanın evrenini Sivas il merkezinde bulunan üç farklı kamu hastanesinde (Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Sivas Numune Hastanesi, Sivas Devlet Hastanesi) görev yapan sağlık çalışanları (hemşire, ebe ve doktor) oluşturmuş olup örnekleminde ise hastanelerden tabakalı rastgele örneklem yöntemi ile seçilmiş olan toplam 343 sağlık çalışanı yer almıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu ve Üçüncü El Sigara Dumanı Hakkındaki İnançlar Ölçeği aracılığıyla hastane ortamında yüz yüze anket yöntemiyle Eylül 2023-Aralık 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS v.22.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to increase the distance between the knowledge, attitudes and beliefs of healthcare professionals about third-hand smoke and their exposure status. The universe of the cross-sectional study consisted of healthcare professionals (nurses, midwives and doctors) working in three different public hospitals in the city center of Sivas (Sivas Cumhuriyet University Health Services Application and Research Hospital, Sivas Sample Hospital, Sivas State Hospital), and the sample consisted of a total of 343 healthcare professionals selected from the hospitals by stratified random sampling method. The data of the study were collected between September 2023-December 2023 by means of a Personal Information Form and the Beliefs About Thirdhand Cigarette Smoke Scale via face-to-face survey method in a hospital environment.