Hastaların ameliyat sonrası yaşadıkları ağrıya yönelik hemşirelik yaklaşımları ile ilgili görüşleri ve memnuniyet durumları
Patents' options and satisfaction related to nursing practises about postoperative pain
  1. Tez No: 196293
  2. Yazar: HESNA GÜRLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MERYEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalısma Cumhuriyet Üniversitesi Arastırma ve Uygulama Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi, Beyin Cerrahisi, Genel Cerrahi, Kadın Doğum, Üroloji ve Göğüs Cerrahisi kliniklerinde genel anestezi alarak orta ve büyük cerrahi geçiren hastaların ameliyat sonrası yasadıkları ağrıya yönelik hemsirelik yaklasımları ile ilgili görüsleri ve memnuniyet durumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıstır. Arastırmada veriler arastırmacı tarafından hazırlanmıs hastaların bireysel ve hastalık özelliklerini içeren Kisisel Bilgi Formu (Ek 1) ve hastaların ağrıya yönelik hemsirelik yaklasımları ile ilgili değerlendirmelerini içeren Ameliyat Sonrası Ağrıya Yönelik Hemsirelik Yaklasımlarının Belirlenmesi Formu (Ek 2) aracılığı ile toplanmıstır. Arastırmadan elde edilen veriler SPSS paket programında değerlendirilmistir. Verilerin değerlendirilmesinde frekans ve ki-kare testi kullanılmıstır. Çalısmaya katılan 360 hastanın %61.4'ünün kadın, %38.9'unun 51-61 yasları arasında; %60.8'inin ilköğretim mezunu olduğu, %68.1'inin Sivas il merkezinde yasadığı ve %60.4'ünün ameliyat deneyiminin olmadığı belirlenmistir. Hastaların çoğunluğunun günlük yasamlarındaki ağrı ile bas etmek için ağrı kesici ilaç kullandığı ve tamamının nonfarmakolojik yöntemleri kullanmadığı, 18-28 ve 29-39 yas bireylerin, erkeklerin, okuryazar olmayan, lise ve üniversite mezunu bireylerin ve ameliyat deneyimi olanların diğer gruplara göre daha fazla ağrı kesici ilaç kullandığı saptanmıstır. Hemsirelerin ağrının siddetini ölçmek için derecelendirilmis bir form kullanmadığı, çoğunluğunun hastaya günlük yasamlarında ağrıyla nasıl bas ettiklerini sormadığı, ameliyat öncesi dönemde ameliyattan sonra ağrının nasıl giderileceği konusunda bilgi vermediği ve hastalara nonfarmakolojik yöntemleri uygulamadığı belirlenmistir. Bunların yanı sıra hastaların tamamının hemsirelerin ağrıyı hafifletmek için yaptığı uygulamalardan memnun olduğu bulunmustur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as defining to describe options related to nursing practises about postoperative pain and satisfaction of patients? who had medium and major surgery in Cardiovasculer Surgery, Norosurgery, General Surgery, Gynecological Surgery, Urology and Thorax Surgery clinics in Cumhuriyet University. Data were collected by means of Personal ?nformation Form (Add 1) including personal and disease features of patients and Determination of Nursing Practices Related to Postoperative Pain Form (Add 2) developed by researcher. Data were evaluated by SPSS packet program. Chi-square and frequency were used to evaluate data. It was determined that 360 patient participating in this study of them %61.4 were women, of them %38.9 were 51-61 years old, of them %68 had graduated primery school, of them %68.1 has been lived in Sivas Center and of them %60.4 had not surgery experience. It was established that many of patients used a painkiller and all of them didn?t nonpharmacological interventions to cope with pain in daily live, patients who were 18-28 and 29-39 years old, men, not literate, had graduated secondary and university and had not surgery experience, used more painkiller than the other to cope with pain in daily live. It vas determined that nurses participating in this study didn?t use a form that was degreed to evaluate pain violent, many of them didn?t ask how patient coped with pain in daily live, didn? t give information before the surgery about how patient was relieved and didn?t practice nonpharmcological interventions to the patients. It was also established that all of the patients were satisfied with nurses? practices to relieve the pain.